Obiecałam sobie, że w 2020 roku nie kupuję książek. To moje jedyne noworoczne postanowienie. Chcę wreszcie dokończyć czytać te, które zaczęłam przed laty i przeczytać te, które kupiłam lub dostałam, a wiecznie czekają na swoją kolej. Uwielbiam książki, nie potrafię się przekonać do wersji elektronicznych. Chciałabym jednak mieć poczucie, że znam każdą z książek, które posiadam. Moje noworoczne postanowienie, przynajmniej na razie, miewa się świetnie, ale mimo to regularnie przeglądam działy z zapowiedziami i nowościami. Żeby nie robić tego na próżno przygotowałam taką krótką listę tytułów, propozycji na wiosenne popołudnia.
Napisałam ten tekst w pierwszych dniach marca. Musiałam go zmienić, bo nie mogę przecież zachęcać Was do pójścia po fizyczną wersję książki, gdy wychodzenie z domu bez ważnego powodu nie jest wskazane. A księgarnie i salony prasowe i tak są przecież zamknięte. Na szczęście część z moich propozycji jeszcze się nie ukazała, więc czekanie na lepsze czasy można połączyć z czekaniem na książki.
The Kissing Booth 2. Na odległość. Beth Reekles
Nie wiedzieć czemu, wszystko co ma magiczne logo Netflix zawsze zwraca moją uwagę. Może dlatego, że z reguły oznacza produkcje na dobrym poziomie? A może dlatego, że wiem, że będzie wokół nich choć trochę głośno? W obecnej sytuacji każda książka pozwalająca zrelaksować mózg jest na wagę złota! Nowa część The Kissing Booth. Na odległość ukaże się pod koniec marca, a pierwszą można znaleźć w ofercie Empik Premium, po rejestrowaniu się na okres 60 dni, który aktualnie jest darmowy. To dobra okazja, żeby poznać bohaterów i wejść w świat opowieści Beth Reekles, a później, gdy będzie już taka możliwość, sięgnąć po drugą część.
Wygląda na to, że Elle Evans w końcu udało się poskromić niepokornego przystojniaka Noah Flynna. Jednak to nie koniec wyzwań. Kiedy Noah rozpoczyna naukę na oddalonym o trzy tysiące mil Uniwersytecie Harvarda, ich relacja oficjalnie wkracza w nową fazę – związku na odległość. Nie jest łatwo, w końcu pozostały im tylko SMS-y i wideorozmowy, a gdy w sieci ukazuje się post sugerujący, że w życiu Noah pojawiła się nowa przyjaciółka, Elle jest zdruzgotana.
Jakby tego było mało, Elle coraz trudniej ignorować tajemniczego nowego w jej szkole. Jest delikatny, słodki i przystojny, a w dodatku ewidentnie nią zainteresowany. Co powinna zrobić Elle? Poznaj dalsze losy Elle, Noah, Lee i wszystkich pozostałych ulubionych bohaterów serii „The Kissing Booth” w nowej romantycznej powieści, od której trudno będzie ci się oderwać.
Księżniczka incognito. Connie Glynn
Jeśli jeszcze brakuje Wam lekkich, w pewnym sensie także magicznych opowieści to Księżniczka incognito poleca się do czytania. Mam ją od kilku tygodni i o ile do niedawna nie poświęcałam jej dużej uwagi, to obecnie jest tym, co odrywa mnie od sprawdzania medialnych doniesień i psucia sobie humoru. Bardzo przyjemnie jest się zanurzyć w kolorowy, dziewczęcy świat tej historii. Lekkiej, ale też nie pozbawionej kłopotów i zmartwień. Fragment książki można przeczytać tutaj.
Do prestiżowej szkoły Rosewood Hall trafiają dwie nastolatki z zupełnie różnych światów. Lottie Pumpkin to zwyczajna dziewczyna, która marzy, żeby być księżniczką. Ellie Wolf to księżniczka, która marzy, żeby być zwyczajną dziewczyną. Kiedy trafiają do wspólnego pokoju w internacie, sądzą, że zamiana ról może zakończyć się tylko bajkowym „żyły długo i szczęśliwie”. Jednak rzeczywistość pełnej rywalizacji prestiżowej szkoły okazuje się nieco bardziej skomplikowana. Szczególnie że ktoś poznał ich tajemnicę.
Connie Glynn to znana brytyjska youtuberka, która swoją internetową przygodę zaczęła od bloga na platformie Tumblr, gdzie publikowała posty na temat filmów Disneya, anime oraz gier wideo. W roku 2013 jako Noodlerella wrzuciła swój pierwszy filmik na YouTube’a. Dzięki oryginalnemu stylowi, poczuciu humoru oraz umiejętności tworzenia prawdziwie bajkowej atmosfery Connie zjednała sobie rzesze fanów. Dziś jej kanał subskrybuje niemal milion użytkowników, a filmiki doczekały się łącznie
prawie 90 milionów wyświetleń.
Zero waste. Nowa jakość życia w 30 dni. Anita Vandyke
Z dużym dystansem podchodzę do tego typu publikacji, bo często pełne są oczywistości – zakręcaj kran, zgaś światło, skręcaj ogrzewanie… A niejednokrotnie absurdów, które w moim odczuciu utrudniają życie zamiast je ułatwić. Fakt jest jednak taki, że każdy z nas produkuje niewyobrażalne kilogramy śmieci, daje się naciągnąć na niepotrzebne rzeczy i gadżety, bez których do tej pory żyło mu się świetnie. Podoba mi się profil Anity na Instagramie, choć nie wdrożyłabym w życie wszystkich jej porad. Po książkę sięgnęłabym z nadzieją, że znajdę w niej kilka pomysłów na zmiany, które są proste, efektywne, ale nie przyszły mi do głowy.
Ta książka to praktyczny poradnik jak mniej marnować. Możesz wyrzucać aż o 80 procent mniej rzeczy, wydawać mniej pieniędzy – i pełniej żyć! To także refleksja nad tym, w jaki sposób można zacząć działać na rzecz środowiska i – podobnie jak autorka – przestawić się z maksymalizmu na minimalizm, odbywając w przeciwną stronę drogę opisywaną przez znane powiedzenie “od zera do bohatera”.
Anita Vandyke jest inżynierem aeronautyki. Prowadzi na Instagramie profil poświęcony życiu zero waste. Urodziła się w Kantonie w Chinach, wychowała w Australii. Obecnie dzieli swój czas między studiami medycznymi w Sydney oraz mężem i domem w San Francisco. Regularnie pisze o swoich pasjach – minimalizmie, podróżach i życiu przyjaznym dla środowiska naturalnego.
Gwiazda szeryfa. Aleksandra Borowiec
Dla zachowania równowagi musiałam przejrzeć także zapowiedzi kryminałów o historycznym zabarwieniu. Jeśli czytacie moje teksty nie od dziś to musicie już wiedzieć, że gdy widzę w opisie słowa: powojenna, okupacja, wojsko i jeszcze kilka innych, tematycznie bardzo zbliżonych, wtedy rzucam się z otwartymi ramionami na zawartość. W przypadku tej książki, jak sugeruje opis, pojawia się jeszcze zbrodnia, a więc kryminał idealnie wpasowujący się w moje gusta. Czytałabym!
Zło czai się bliżej, niż myślisz.
Pierwsze powojenne miesiące. Do Olsztynka na Mazurach przybywa Stefan Malewski służący w szeregach Milicji Obywatelskiej. Rzeczywistość, jaką zastaje, to bandy, Wehrmacht, panoszący się wszędzie Sowieci. A jakby i tego było mało, to jeszcze… makabrycznie okaleczone zwłoki, porzucone w lesie w pobliżu miasteczka. Można by je uznać za dzieło dzikich zwierząt, gdyby nie to, że po miesiącu zostaje znalezione następne, identycznie okaleczone ciało.
Samotny szeryf rusza na łowy. Nie ma jednak pojęcia, jak trudne zadanie go czeka. Jego współpracownicy ukrywają przed nim więcej, niż mogłoby się wydawać. W mazurskich lasach na dobre zalęgły się siły, na które pistolet, nóż i gołe pięści to stanowczo zbyt mało…
Miłość i inne obsesje. Liane Moriarty
Nie czytałam jeszcze żadnej książki Liane Moriarty, ale ponieważ bardzo podobał mi się serial Big Little Lies, napisany na podstawie jej prozy, chętnie przeczytałabym coś, co również wyszło spod jej ręki. Niebawem w Polsce ukaże się kolejna książka Liane, Miłość i inne obsesje, czyliThe Hypnotist’s Love Story wydane pierwotnie w 2011 roku. Jeśli będzie choć trochę podobna stylem i klimatem do Big Little Lies, chętnie ją przeczytam.
Zakochanie jest stanem bliskim szaleństwa. Zwłaszcza gdy miłość zostaje odrzucona. Ellen nie wie, co powiedzieć, gdy podczas jednej z pierwszych randek jej nowy chłopak Patrick wyznaje z zakłopotaniem: “Ktoś mnie nęka”. Poprzednia dziewczyna prześladuje go i wciąż jest obecna w jego życiu, choć od rozstania minęło kilka lat. Wie, kiedy Patrick wychodzi do pracy i jaką ma na sobie koszulę. Zna terminy jego wizyt u dentysty. Wie, co przygotował synowi do szkoły na drugie śniadanie. Wie też, dokąd zabrał Ellen na randkę i gdzie planują spędzić noc.
Jednak prześladowczyni, zamiast przerażać Ellen, dziwnie ją intryguje. Ellen jak zafascynowana zbiera o niej informacje, próbuje zrozumieć jej motywy. Jako hipnotyzerka potrafi w końcu przenikać ludzkie umysły, a ta historia nie daje jej spokoju. Nie zna przecież przeszłości Patricka, czy może zatem być go pewna? Do czego zdolny jest człowiek, któremu zabrano jego życie?
Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie. Jeanne Siaud-Facchin
W przypadku książek takich, jak ta Jeannie Siaud-Focchin mam odczucia podobne do tych towarzyszących wspomnianej wyżej książce o zero waste. Brzmią mądrze i wydają się wartościowe, ale nigdy w pełni nie ufam, czy nie trafię na treść, która nie tylko nie powie mi nic nowego, ale też sprawi, że poczuję, że marnuję czas. Ta książka dostępna jest już jako e-book, więc może się skuszę i sprawdzę, czy to dobra książka.
Czy inteligentny człowiek może być szczęśliwy? Pytanie wydaje się absurdalne, ale często jest uzasadnione, ponieważ osoby inteligentne są nierzadko nadwydajne mentalnie i wysoko wrażliwe, co sprawia, że trudniej im doświadczać szczęścia.
Z pomocą tej książki w końcu pojmiesz i na nowo oswoisz własną osobowość, a dzięki temu, że połączysz swoje zasoby intelektualne i emocjonalne, zyskasz zrozumienie i akceptację otoczenia. Autorka, uznana psycholożka i terapeutka, da ci konkretne wskazówki, jak zamienić wieczny roller-coaster w zadowolenie z życia i sprawić, by szczególna kreatywność i nadwydajność przyniosła tak oczekiwane poczucie spełnienia.
Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura. Kai Strittmatter
Co prawda kraje Azji nigdy nie były na mojej liście państw do odwiedzenia, ale Chiny jako kraj są bardzo fascynujące. Kai Strittmatter pisze o nich w kontekście cyfryzacji, pokazując jak wygląda ona w kraju dyktatury. Nie jest przecież tajemnicą, że nowiniki technologiczne pomagają kontrolować każdego obywatela. Co więc robi chińska partia, żeby jeszcze lepiej kontrolować swojego? Myślę, że ta książka może nam, Europejczykom, dać nową perspektywę.
W XXI wieku dyktatura przyjmuje zupełnie nowe oblicze – cyfrowe. Prekursorem tej przemiany są Chiny, które choć od dawna są jednym z motorów światowej gospodarki, to wciąż pod względem ideologicznym pozostają krajem autorytarnym. Chiny śmiało konkurują z Zachodem i korzystają przy tym z baz danych i sztucznej inteligencji jak żaden inny rząd. Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki partia próbuje stworzyć najlepszy na świecie system obserwacji. Celem jest kontrola chińskiego rządu nad wszystkim. Nad tym, co to dla nas oznacza, zastanawia się Kai Strittmatter, wieloletni korespondent „Süddeutsche Zeitung” w Pekinie.
Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie. Aleksandra Koperda
Na koniec coś lekkiego, przyjemnego, zupełnie niewymagającego, ale miłego dla oka i idealnego dla osób z dużym poczuciem estetyki. Aleksandra Koperda przeprowadziła 20 rozmów o wnętrzach z właścicielami wysmakowanych przestrzeni. Jako człowiek żyjący od pięciu lat bez szafy – bo po takim czasie można się przyzwyczaić i szkoda czasu, żeby zająć się jej szukaniem – uwielbiam wszystkie programy o wnętrzach. Co nie oznacza, że we wszystkich chciałabym mieszkać lub uważam je za praktyczne. W tej książce, chyba najbardziej, nastawiam się na piękne zdjęcia!
Odwiedź mieszkania architektów, projektantów, znawców dizajnu i miłośników piękna. 20 rozmów o wnętrzach, meblach, remontach, świetnych pomysłach, klasykach dizajnu i życiu. Od minimalistycznego mieszkania w modernistycznej kamienicy po mieszkanie w nowym budownictwie wypełnione meblami vintage i sztuką.
Przekrocz próg niezwykłych mieszkań i zobacz, jak żyją ich właściciele, którzy pokazując nam własne domy, zdradzają zasady projektowania, przekazują cenne rady i inspirują do podejmowania odważnych decyzji.
* wszystkie wykorzystane w tekście opisy książek pochodzą od Wydawców, na potrzeby publikacji zostały skrócone.