Jesienny przegląd polskiego telewizora. Na co czekam?

W tym sezonie serialowym oferta polskich stacji jest dla mnie ciekawsza niż propozycje ich amerykańskich kolegów. Powroty i nowości, w których pokładam nadzieje, że utrzymają poziom. Na pewno nie będzie to nudna jesień. Będzie przy czym pić kakao, przy czym zarywać noce i o czym rozmawiać z Wami na Facebooku.

Na moją listę Jesienny przegląd polskiego telewizora. Na co czekam? trafiło aż sześć propozycji. Pośród nich dwa powracające seriale i trzy nowości. W tym jeden serial, który jest tutaj tylko ze względu na obsadę aktorską i chociaż chcę mu dać szansę to nie sądzę, żebym dotrwała do końca sezonu.

Belfer 2

data premiery: 22.10. na Canal+

Co tu dużo mówić. Kto interesuje się światem polskich seriali ten wie, jak dużą popularnością cieszyła się pierwsza część tego serialu. Mi przywrócił wiarę w to, że można w Polsce nakręcić interesujący serial, zaprosić do pracy ciekawe nazwiska, w tym sporo młodych i nieznanych szerszej publiczności aktorów, i utrzymać produkcję na wysokim poziomie do samego końca.

Drugi sezon to zawsze wyzwanie. Bez względu na to, czy pierwszy oparty był na oryginalnym scenariuszu, czy nie. Dni do premiery może i nie odliczam z minutnikiem w dłoni, ale Belfer nie bez powodu jest tutaj pierwszy. Liczę, że znów będą emocje, dobry scenariusz, napięcie, niewiadome i pytania pozostawione bez odpowiedzi do kolejnego odcinka.

Do obsady dołączyły nowe twarze, ale jednocześnie nie takie nowe w branży. Jest Zofia Wichłacz, jest Eliza Rycembel, jest Aleksandra Konieczna, która aktorsko przeżywa drugą młodość. Pojawi się też syn znanych rodziców, czyli Kuba Gąsowski (tak, syn Cioci Jadzi z Rodziny Zastępczej) i Stefan Pawłowski.

Belfer, Paweł Zawadzki (Maciej Stuhr), zostaje zmuszony do podjęcia pracy w jednym z prestiżowych liceów we Wrocławiu. Już wydarzenia pierwszych kilku dni w nowej szkole wywołują w nim wstrząs. W liceum dochodzi do tragedii. Pojawia się milion pytań, na które nie ma odpowiedzi. Jedno jest jasne: na terenie liceum toczy się mordercza gra. To nie jest szkoła, jak każda inna. To nie są zwykli uczniowie, a Belfer nie znalazł się tam przypadkowo. – belfer.canalplus.pl

Wataha 2

data premiery: 15.10. na HBO Polska

Zanim świat polskiego serialu opanował Belfer, była Wataha. Tam był taki klimat, taki mrok, że do dzisiaj pamiętam, jak miewałam momenty, w których zastanawiałam się, dlaczego produkujemy tyle szmirowatych telenowel, a tak mało thrillerów. Powiedzenie, że Wataha przetarła szlaki Belfrowi może być lekkim nadużyciem, ale bez wątpienia pierwszy sezon narobił zamieszania i pokazał, że jest widownia na takie produkcje.

Cieszę się, że po trzech latach Leszek Lichota wraca do roli zarośniętego, intrygującego faceta. Wielkim atutem tego serialu jest miejsce, w którym toczy się akcja. Nie ma wielkich miast, wieżowców albo malutkich miasteczek, w których straszą ledwo stojące domostwa. Bieszczady są równie piękne, co niebezpieczne i równie magiczne, co tajemnicze. W polskich serialach praktycznie nietknięte.

HBO zaczęło ponownie emitować Watahę, więc jeśli zaintryguje Was zwiastun, lub opis fabuły to proponuję obejrzeć te sześć pierwszych odcinków, bo główny bohater pozostał ten sam, a jego zachowania wynikają z tego, co działo się w odcinkach z 2014 roku.

Minęły cztery lata. Pogranicze jest niespokojne, coraz więcej ludzi nielegalnie przekracza granicę, a Straż Graniczna funkcjonuje pod ogromną presją. Po odkryciu makabrycznej zbrodni na granicy prokurator Dobosz (Aleksandra Popławska) otrzymuje zadanie poprowadzenia śledztwa i pełna obaw wraca w Bieszczady. Markowski (Andrzej Zieliński) twardą ręką trzyma watahę, zyskał zaufanie swoich podwładnych, ale sprawy sprzed lat nie dają mu spokoju. Grzywa nie żyje. Rebrow (Leszek Lichota) ścigany przez wymiar sprawiedliwości ukrywa się w bieszczadzkiej głuszy. Zmaga się z dziką naturą, a kontakt utrzymuje tylko z dwojgiem przyjaciół – Łuczakiem (Jacek Lenartowicz) i Martą (Anita Jancia-Prokopowicz). Wszystko zmienia się, gdy w jego kryjówce pojawia się nielegalna imigrantka – Alsu (Anna Donchenko). – hbo.pl/wataha

Ultraviolet

data premiery: 25.10. na AXN

Trochę o tym serialu wiadomo, trochę już Wam pisałam, ale AXN nadal nie pokazało zajawki, więc ekscytacja jeszcze we mnie nie narosła. Zamiast ruchomych obrazków z filmu mamy tytułową piosenkę zaśpiewaną i napisaną przez pierogową Justynę. Przyznaję bez bicia, że ani mnie nie powaliła, ani nie rozczarowała. Chciałabym zobaczyć ją na tle serialu, może wtedy złapałabym klimat.

Od czasu mojego czerwcowego tekstu zapowiadającego Ultraviolet (Czy powtórzy sukces Belfra i Paktu?) ogłoszono nazwiska kolejnych aktorów, których zaangażowano. Gdy przeczytałam, że obok Kuleszy i Topy zagra m.in. Dereszowska, Korcz i Pniewski jedyne, co mi przyszło do głowy to stwierdzenie, że każdy serial potrzebuje aktorów drugiego planu. AXN Polska zdecydowanie próbuje znaleźć pomysł na swój dobry, polski serial. Podążać drogą konkurentów, ale po tym, co zobaczyłam w serialu Zbrodnia 2 (pisałam o tym tutaj) mam mieszane uczucia i obawy, że znów będzie tak pół na pół. Oczywiście Kulesza i Topa to jakaś gwarancja powodzenia, ale mimo wszystko, nie jest to pewnik.

Nowy serial produkcji AXN – “Ultraviolet” inspirowany jest książką Deborah Halber The Skeleton Crew oraz osobistymi doświadczeniami Wendy West. Serial opowiada historię trzydziestoletniej Oli Serafin, którą osobiste przejścia zmusiły do opuszczenia Londynu i powrotu do rodzinnej Łodzi. Pewnej nocy, prowadząc samochód, bohaterka zostaje świadkiem tragicznego zdarzenia. Policja uznaje je za samobójstwo i zamyka sprawę, z czym Ola nie może się pogodzić. Decyduje się znaleźć wyjaśnienie na własną rękę i szuka pomocy w Internecie. Znajduje grupę detektywów amatorów, rozwiązujących sprawy, których nie jest w stanie wyjaśnić policja i przyłącza się do nich. – axn.pl

Miasto skarbów

data premiery: 14.09. na TVP2

Lubię Aleksandrę Popławską i Magdalenę Różczkę, mam też sentyment do Jana Wieczorkowskiego z powodu jego roli w Czasie Honoru. Pytanie, czy to wystarczy, żeby spodobała mi się nowa propozycja TVP2? Na razie wydaje mi się, że nie będzie to serial wciągający i da się wyjść do kuchni po herbatę i do pokoju po grubszy koc.

Alicja rzuca pracę ekspertki w Ministerstwie Kultury w Warszawie i wraca do rodzinnego Krakowa. Podejmuje współpracę z wydziałem policji, który ściga przestępców zajmujących się kradzieżą dzieł sztuki. Tymczasem jej siostra Ewa to jedna z ważniejszych postaci grupy przestępczej, rabujących cenne skarby. Alicja i Ewa stoją po przeciwnych stronach barykady, a ich relacje są skomplikowane także ze względu na przeszłość. – wirtualnemedia.pl

W rytmie serca

data premiery: 10.09. na Polsat

Spokojnie, wszystko ze mną w normie. Oto doszliśmy do momentu, w którym mogę zdradzić, dlaczego ten serial w ogóle się tutaj znalazł. Jako wielka, ogromna, gigantyczna, psychofanką wręcz Rodziny Zastępczej czuję się w obowiązku, aby dać szansę temu serialowi i zobaczyć Piotra Fronczewskiego w akcji. Nic więcej mnie w tym serialu nie pociąga.

Gdy wydaje Ci się, że panujesz nad wszystkim: praca jest twoją pasją i masz konkretne plany na przyszłość – los płata ci figla. Niespodziewanie wraca do Ciebie przeszłość, od dawna skrywane sekrety wychodzą na jaw i zmieniają wszystko. Na życiowym zakręcie zobaczymy bohaterów wykreowanych przez Mateusza Damięckiego, Barbarę Kurdej-Szatan, Marię Dębską, Piotra Polka i Dariusza Toczka. Wyraziste postacie stworzyli genialni aktorzy: Piotr Fronczewski i Małgorzata Foremniak. – polsat.pl/serial/w-rytmie-serca

Diagnoza

data premiery: 5.09. na TVN

Ostatni serial na mojej liście debiutuje najwcześniej, bo już jutro. Pamiętacie czasy, w których do Rybnika na koncerty przyjeżdżały światowe gwiazdy? Mam tutaj na myśli Thirty Seconds To Mars i Linkin Park. Ten czas już minął. W tym roku Rybnik zacznie się kojarzyć z medycyną, bo właśnie tam kręcono nowy serial stacji TVN.

Można przeczytać o nim kilka opinii, łącznie z tą, że jest to udana produkcja i dobrze dobrani aktorzy. Z ciekawych dla mnie nazwisk w Diagnozie zagra Maja Ostaszewska, i ponownie, Aleksandra Konieczna. Jest też druga z sióstr Popławskich, ta z Paktu, drugi z braci Pawłowskich, ten z Wojennych Dziewczyn, i Maciej Zakościelny w okularach. Chce wierzyć, że da się to oglądać, ale po coraz gorszej Drugiej Szansie będą się musieli bardzo postarać, żebym tej jesieni włączała TVN nie tylko dla Azja Express.

Czasem jedno nieoczekiwane wydarzenie może nieodwracalnie zmienić dotychczasowe życie. Co się stanie, jeśli pewnego dnia ockniesz się i odkryjesz, że nie wiesz, kim jesteś, kogo kochasz i na czym ci zależy? Czy los może być aż tak okrutny, by odebrać wszystko, nawet tożsamość i wspomnienia? Jak na nowo ułożyć puzzle życia, gdy brakuje podstawowych elementów układanki?

Annę Nowak, główną bohaterkę serialu (Maja Ostaszewska), poznamy na katowickim lotnisku. Pewna siebie i zdeterminowana kobieta przyleci na Śląsk w niezwykle ważnej dla siebie sprawie. Niestety, na skutek nieprzewidzianych wydarzeń, Anna trafi do rybnickiego szpitala. Tam usłyszy druzgocącą diagnozę – amnezja. Lekarze, którzy na co dzień ratują życie wielu pacjentów, nie będą w stanie ocalić czegoś niezwykle cennego – pamięci. W miejscu, gdzie ludzie mierzą się ze skrajnymi emocjami, a lekarze z determinacją walczą o ich zdrowie, bohaterka będzie musiała zacząć życie na nowo i spróbować odkryć tajemnice swojej przeszłości.

W tej trudnej walce wesprą ją charyzmatyczni lekarze ze Specjalistycznego Szpitala Nr 4 w Rybniku. Jan Artman (Adam Woronowicz) oraz Michał Wolski (Maciej Zakościelny), dwaj znakomici chirurdzy, profesjonalnie zajmą się Anną. Bohaterka trafi również pod skrzydła ciepłej i empatycznej neuropsycholog Marty (Magda Popławska), która będzie starała się pomóc jej odzyskać pamięć. Kolorytu ekipie medyków dodadzą Wanda Jureczko (Sonia Bohosiewicz), pielęgniarka oddziałowa i charakterna Ślązaczka, a także Piotr Sadzik (Michał Czernecki), twardy szef Oddziału Ratunkowego oraz potulny mąż i ojciec czterech córek. Nad wszystkim będzie czuwać surowa i wymagająca ordynator Maria Kaleta (Aleksandra Konieczna). Młodzieńczą energię i entuzjazm do zespołu lekarzy wniosą niesforni stażyści (Antoni Królikowski, Józef Pawłowski i Aleksandra Adamska). Rybnicki szpital stanie się dla Anny domem, a jego załoga grupą przyjaciół. To z nimi przyjdzie jej dzielić chwile radości i smutków. Wśród nich jest jednak ktoś, kto zrobi wszystko, by kobieta nigdy nie poznała prawdy o swojej przeszłości… – tvn.pl