unsplash

Kwiecień i maj 2023 z książką. Co nowego na rynku wydawniczym?

Data premiery: 13 kwietnia. Zamów tutaj.

Wędrówka. Intan Paramaditha

Wydawnictwo Tajfuny wydaje się jednym z najciekawiej działających obecnie w Polsce wydawnictw. Ich oferta stale się poszerza, wprowadzając na rynek nietuzinkowe, ale co najważniejsze, cenione tytuły. W kwietniu ukazała się powieść Wędrówka Intan Paramaditha, pierwsze polskie tłumaczenie z języka indonezyjskiego, ale też publikacja wyjątkowa, bo jest to powieść paragrafowa. Już sam ten fakt brzmi ekscytująco!

Zawsze sądziłaś, że czeka cię życie w wielkim świecie, że jest Ci pisane coś więcej, niż zaduch indonezyjskich miast. Ale z każdym dniem czujesz, jak mocniej zapuszczasz korzenie. Porastasz tu mchem. Do chwili, gdy poznajesz samego Diabła, który w zamian za twą miłość, wręcza ci obietnicę przygody: parę krwistoczerwonych szpilek.

Rodzice ostrzegali cię, żebyś nie przyjmowała prezentów, ale już za późno. Zawierasz faustowski pakt i wyruszasz w podróż, której zasad nie jesteś jeszcze w stanie pojąć. Wkładasz czerwone szpilki. Jeśli chcesz rozpocząć wędrówkę, otwórz tę książkę.

Opis wydawcy
Data premiery: 26 kwietnia. Zamów tutaj.

Graj jak się da. Joan Didion

Jeden rzut oka na naprawdę krótką charakterystykę tej powieści i od razu uznałam, że chętnie bym po nią sięgnęła. Joan Didion podjęła się analizy amerykańskiego życia elity – celebrytów, aktorów – oraz zwykłych Amerykanek żyjących w późnych latach 60.

Pokazuje, co dzieje się ze społeczeństwem, któremu dano tyle wolności, że można się nią zakrztusić. A mówią, że wolności nigdy za wiele…

Gdzieś poza Hollywood życie aktorki Marii Wyeth rozgrywa się w odrętwiającej rutynie nieustannej jazdy autostradą. Po trzydziestce, rozwiedziona z mężem, oderwana od przyjaciół, znieczulona zarówno na ból, jak i szczęście, Maria jest kobietą, której zabrakło i pragnień, i motywów. Zdaje się być uosobieniem pokolenia chorego na nadmiar wolności.

Opis wydawcy
Data premiery: 17.05.2023. Zamów tutaj.

Marta Bijan. Muchomory w cukrze

Kim jest Marta Bijan? Piosenkarką, wokalistką, pisarką, poetką? Z każdym kolejnym wydawnictwem utwierdzam się w przekonaniu, że jest artystką, która spełnia się na kilku płaszczyznach. Do sprzedaży trafia na dniach jej najnowsza powieść, Muchomory w Cukrze, a do mnie dotarło, że od wydania Melodii mgieł dziennych mijają w tym roku już trzy lata!

Muchomory w Cukrze to zupełnie inna odsłona pisarskiego talentu Marty, propozycja dla miłośników powieści dla młodzieży, czy wręcz teenage drama. Bijan zabiera nas do domu w środku lasu, poznaje z pięciorgiem maturzystów, którzy zaczynają przysłowiowe najdłuższe wakacje w życiu.

Pięcioro świeżo upieczonych maturzystów, Fio, Wenus, Hanna, Kostek i Robin, spędzają lato w Domku z Drewna i Szkła. Właścicielem tego miejsca jest starszy od nich Adam – przybrany brat Kostka, sprawiający wrażenie odklejonego od rzeczywistości, przez co intrygujący i tajemniczy.   

Dom w środku lasu wydaje się być idealnym miejscem, w którym można odciąć się od problemów. Niestety, z czasem okazuje się, że nic nie jest tu takie, jakie powinno być. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, a odpowiedź na pytanie – kim tak naprawdę jest Adam? – jest niejednoznaczna. Odcięci od świata, pośrodku niczego, nie wiedzą już kto jest wrogiem, a kto przyjacielem. 

Opis wydawcy