Materiały prasowe

Muzyczne szorty #102: James Bay, Sanah feat. Rojek, Holly Humberstone

Bardzo atrakcyjny muzycznie jest ten początek wiosny. Noce z czwartków na piątki nabierają rumieńców, a Muzyczne szorty zaczynają dominować wśród publikowanych przeze mnie tekstów. W tym tygodniu publikację zdominowali brytyjscy artyści, ale nie mogłam pominąć krajowego duetu, który umilił mi wczorajszy powrót do domu. Zapraszam do posłuchania nowości od Jamesa Baya, Sanah i Artura Rojka oraz Holly Humberstone, o której jeszcze będzie głośno.

Niekomentowane przeze mnie premiery muzyczne regularnie dorzucam do playlisty Muzyczne szorty 2022 na Spotify. Znajduje się tam już 37 utworów i ponad dwie godziny muzyki.

James Bay – Give Me The Reason

James Bay to dla wielu autor jednego przeboju. Rzeczywiście utwór Hold Back The River przyniósł mu olbrzymi sukces, ale mnie zaintrygował wydanym cztery lata temu albumem Electric Light. Z pandemicznego marazmu budzi się artysta, który potrafi być sentymentalny i melancholijny aż do bólu, ale umie też rozbujać, a nawet rozkręcić sporą imprezę. Wyprodukowana przez Gabe’a Simona i napisana wspólnie z Foy Vancem piosenka Give Me The Reason to zapowiedź nowej studyjnej płyty Brytyjczyka. Ta ma się ukazać jeszcze w tym roku, a słuchając pierwszego singla mam wrażenie, że nie daleko padnie jabłko od Electric Light. Czekam!

Sanah feat. Artur Rojek – Tęsknię sobie

Wiele razy pisałam, że trudno jest mi przekonać się do osiągających błyskawiczne sukcesy artystów. Często jest wręcz tak, że przekonuję się do nich po tak długim czasie, że zdążyli już zejść na drugi plan. Posłuchałam debiutanckiej płyty Sanah Królowa dram, byłam na koncercie, posłuchałam płyty Irenka, ale to na ukazującą się w połowie kwietnia Ucztę czekam. Wcale nie dlatego, że nagle stałam się fanką maniery wokalnej Sanah. Ciekawi mnie to wydawnictwo jako projekt, bo do udziału zaproszono topowe i znaczące nazwiska na polskiej scenie muzycznej. Nawet Sanah przyznaje, że to jej najważniejsza płyta i zupełnie mnie to nie dziwi.

Jeszcze kilka lat temu mainstream nie łączył się z alternatywą, wcale nie tak dawno temu polscy artyści okupujące czołowe miejsca na listach sprzedaży nie współpracowali z krajowymi artystami z wieloletnim stażem i imponującym dorobkiem. Uczta przełamuje pewne tabu i zapowiada się dobrze, tak dobrze, że tytuł nie wydaje się być przesadzony. Jedną z zapowiedzi jest ładnie skomponowane Tęsknię sobie z gościnnym udziałem Artura Rojka. W prostocie tkwi siła, a Uczta może być niesłychanie smaczna. Premiera płyty 15 kwietnia. Album można zamówić tu.

Holly Humberstone – I Would Die 4 You

O Holly pisałam w pierwszych Muzycznych szortach w tym roku, przy premierze singla London is Lonely. Chętnie i naprawdę często wracam do tej piosenki. Dziś w serwisach streamingowych pojawiła się kolejna nowość od Brytyjki, cover utworu Prince’a, I Would Die 4 You. Prędzej spodziewałabym się premiery nowej kompozycji z albumu, ale trzeba przyznać, że Holly udało się oddać klimat własnych nagrań w utworze, jakby nie patrzeć, legendy muzyki. Obecnie Holly koncertuje z girl in red. Przed nią jeszcze duża trasa koncertowa z Olivią Rodrigo.