Materiały prasowe

Muzyczne szorty #72: Tola, P!nk, Taylor Swift & Lacey Sturm

Tradycji musi stać się zadość i po rozkręcającym się powolutku styczniu, luty nie zamierza zwalniać tempa. Po zeszłotygodniowych premierach nowych płyt Foo Fighters i Hayley Williams, drugi piątek miesiąca przynosi album The Pretty Reckless i wyrzut singli, z których minimum dwa zapowiadają nowe płyty. Tak się złożyło, że bohaterkami Muzycznych szortów #72 są tylko kobiety.

Z pierwszą (formalnie możemy chyba uznać, że z drugą) zapowiedzią nowej płyty powraca TOLA. P!nk postanowiła podzielić się rodzinną sielanką ze światem, Taylor Swift dać znać, że naprawdę nie zna słowa odpoczynek, a Lacey Sturm nieśmiało przypomina, że jeszcze przed pandemią miała kilka nowych nagrań gotowych do zaprezentowania.

TOLA – Recycled/Fragile

W 2017 roku TOLA była jedną z artystek występującym podczas poznańskiego Enea Spring Break. Zagrała w Sali Wielkiej w Centrum Kultury Zamek, w towarzystwie muzyków na co dzień dzielących scenę z dużymi nazwiskami na polskim rynku Wykonywała wtedy utwory, które – jak mówiła – niebawem ukażą się na jej nowym studyjnym albumie. Po trzech latach ujawniono szczegóły wydawnictwa i zaprezentowano nowy singiel. Piosenką Recycled/Fragile TOLA zapowiada album Subtitles, którego premierę zaplanowano na 26 lutego.

Przez te wszystkie miesiące tytuł płyty, jak widać, nie uległ zmianie. W czerwcu 2018 roku, w Muzycznych szortach #24 pisałam o singlu Atmosphere, który także trafi na album. Nie chcę na razie zbyt wiele pisać o brzmieniu Recycled/Fragile, bo chciałabym posłuchać go w towarzystwie pozostałych utworów z płyty i przekonać się, czy jest trafną zapowiedzią całości. W tej chwili album Subtitles jawi się raczej jako stonowana, emocjonalna, ale wyważona muzycznie płyta.

P!nk & Willow Sage Hart – Cover Me In Sunshine

P!nk wspólnie z 9-letnią córką Willow postanowiła podarować światu trochę słońca nagrywając uroczy, pełen ciepła i miłości utwór Cover Me In Sunshine. I wszystko w tej historii byłoby rewelacyjne, gdyby nie to, że P!nk błyskawicznie usłyszała od pewnej grupy internautów, że nie tak dawno temu zarzekała się, że przestanie publikować zdjęcia dzieci na swoich profilach w mediach społecznościowych. Wytknięto jej więc, że jest niekonsekwentna… Dla mnie, biorąc pod uwagę niemalże bezustanną obecność dzieci P!nk w jej zawodowym życiu, było jasne, że w pewnym momencie wyda coś wspólnie z nimi. Cover Me In Sunshine zdecydowanie należy traktować jako miły prezent, piosenkę nagraną dla przyjemności i radości Willow.

Taylor Swift – Love Story (Taylor’s Version)

Taylor Swift zamierza spędzić kolejny rok podbijając listy przebojów, z naciskiem na te amerykańskie. W tekście Muzyczne wróżenie. Kogo posłuchamy w 2021 roku? wspominałam, że Swift pracuje nad nowymi wersjami swoich pierwszych studyjnych albumów. Wygasła klauzula, która dawała jej macierzystej wytwórni płytowej – i byłemu managerowi – prawa do pierwotnych nagrań. Wczoraj Taylor zapowiedziała, że pierwszy z sześciu krążku, które ponownie nagrywa – Fearless wydany w 2008 roku i będący jej drugim studyjnym albumem, jednocześnie pierwszym z wielkimi, światowymi przebojami, jest już gotowy.

Ukaże się 9 kwietnia, a jego zapowiedzią jest nowsza wersja przeboju Love Story. Na płycie Fearless (Taylor’s Version) znajdzie się 26 utworów, w tym 6 nieopublikowanych wcześniej, napisanych przez 16-18 letnią Swift z myślą o tej płycie. Z jednej strony obawiam się, że kolejny rok pod znakiem twórczości Taylor sprawi, że jej muzyka mi się przeje. Z drugiej wspaniale ogląda się jej poczynania, bo dziewczyna przeciera szlaki, zmienia oblicze przemysłu muzycznego i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Lacey Sturm – State of Me

Wciąż najbardziej znana z działalności w zespole Flyleaf Lacey Sturm wydała nowy singiel. To drugi z tych, jakie Lacey wykonywała na żywo podczas trasy koncertowej w 2019 roku. Pierwszy, The Decree ukazał się w ubiegłym roku. Mimo upływu lat wokalistka nie odcina się od brzemienia, które charakteryzowało Flyleaf – są ostre riffy gitarowe, mocny wokal, okrzyki i zmieniające się w echo chórki. Czy State of Me zapowiada nową płytę? Niewątpliwie, przynajmniej od dwóch lat, Lacey ma gotowy materiał, który mogłaby wydać. Co ją powstrzymuje? Bardzo możliwe, że pandemia, która uniemożliwia koncertowanie, a to jej główne muzyczne źródło dochodu.