Materiały prasowe

7 powodów żeby oglądać… Skazana TVN/Player Original.

Pamiętam moją pierwszą reakcję po przeczytaniu, że stacja TVN rozpoczyna zdjęcia do serialu Skazana i reakcję na zdjęcia zapowiadające serial. Była to mieszanka zainteresowania, głównie podyktowanego obsadą i przeświadczenia, że mało w tym pomyśle oryginalności i znów pojawi się serial kryminalny, których mamy przecież aż nadto. Fakt, że to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami miał drugorzędne znaczenie. Nie czytałam też książki Ewy Ornackiej, Skazane na potępienie, która wymieniana jest jako inspiracja. Po obejrzeniu Skazanej wciąż nie mam potrzeby sięgania po książkę, ale fakt, że Alicja Mazur mogła istnieć i coś takiego przeżyć zapadł mi w pamięci.

Jako naród rok w rok zarzucany serialami o bliźniaczo podobnej tematyce staliśmy się bardzo wybredni. Chciałabym napisać, że znudzeni, ale przeczyłoby to logice corocznych premier kryminalnych produkcji. W gąszczu zbrodni, wojenek, kradzieży i intryg Skazana wyróżnia się już pierwszym odcinkiem, co samo w sobie można uznać za sukces. Łącznie serial ma osiem odcinków i z każdym kolejnym staje się jasne, że wiele jeszcze nie powiedziano, a historia na jednym sezonie się nie zakończy.

Sędzia Alicja Mazur znana ze swojej surowości wobec przestępców zostaje oskarżona o zabójstwo, którego nie popełniła. Trafia do więzienia, gdzie musi przetrwać wśród kobiet, na które sama wydała wcześniej wyrok. Przy życiu trzyma ją nastoletnia córka oraz chęć zemsty na tych, którzy ją wrobili. Czy poradzi sobie z czyhającym za każdym rogiem zagrożeniem?

Opis Player.pl

1. Serial Skazana wyróżnia się przede wszystkim mocnym językiem i prezentacją silnych kobiet, których siła jest w tym przypadku przede wszystkim dosłowna. To pewna nowość w polskich serialach, zwłaszcza tych dostępnych najszerzej. Rozgrywająca się w kobiecym więzieniu akcja aż prosiła się o pokazanie żeńskiego więzienia bez telewizyjnego lukru. Momentami udawało się to bardzo dobrze – zwłaszcza w pierwszy trzech odcinkach, gdy Alicja Mazur poznaje wiezienie, a my wspólnie z nią poznajemy panujące zasady.

2. Dobra rola Agaty Kuleszy, która ponownie pokazuje, że lubi aktorskie wyzwania, nie boi się naturalnego makijażu i powtarzalnych stylizacji. Kulesza już od lat jest aktorką, dla której warto zerknąć na krajowe produkcje. W Skazanej mamy mieszankę jej wszystkich aktorskich umiejętności.

3. Pozytywnych słów o aktorach mam więcej. Świetny w tym serialu jest Bartłomiej Topa – nareszcie w roli kogoś innego niż pewnego siebie sukinsyna mającego wszystkich i wszystko w nosie. Grana przez niego postać nie jest jednobarwna, potrafi zaskoczyć i co ważne, da się lubić.

4. Aleksandra Adamska jest natomiast odkryciem Skazanej. Hipnotyzuje w roli Pati pokazując to aktorskie oblicze, i takie możliwości, o które jej nie posadziłam. Pati nie jest łatwą do zagrania bohaterką – twarda, bezkompromisowa, z bezczelnym usposobieniem i bez zahamowań, po bliższym poznaniu serdeczna, oddana, godna zaufania. Początkowo bywa irytująca, jest zbyt głośna i arogancka, więc potrzeba chwili – kilku odcinków, żeby bliżej ją poznać i polubić. Adamska doskonale gra zarówno tę zwariowaną, pyskującą Pati jak i tę emocjonalną, wrażliwą dziewczynę, która poszła w życiu o krok za daleko.

5. Ciekawie rozpisana intryga. To zdanie mogłoby być podtytułem tej recenzji. W Skazanej mamy intrygę na wielu poziomach, pokazującą skomplikowane relacje, powiązania oraz to, że wykształcona kobieta z dorobkiem i sukcesami może wpaść w pułapkę, zostać wrobiona i stracić wszystko, zupełnie nieświadomie podkładając się ludziom, którym ufa. Jak napisałam we wstępie – gdy pomyśli się, że Alicja Mazur przeżyła coś takiego, zmienia się perspektywa.

6. Nie może być jednak zbyt różowo. Dwa ostatnie odcinki są mocno przewidywalne. Czuć, w jaką stronę zmierza scenariusz. Na szczęście trzy pierwsze są zachęcające. Myślę, że głównie ze względu na środowisko, w jakim toczy się akcja. Gdy częściej wychodzimy poza mury więzienia czar pryska. Wnętrza znów są typowe dla produkcji TVN, a twarze aktorów zaczynają przywoływać ich wcześniejsze role.

7. Będzie drugi sezon Skazanej, który ma szansę nie tylko udzielić kilku odpowiedzi, ale przede wszystkim obnażyć gangsterski światek. Zapowiada się na sezon pełen mężczyzn, w przeciwieństwie do pierwszego. Końcówka pokazała, że w pierwszych ośmiu odcinkach poznaliśmy bliżej kilka pionków na mocno rozbudowanej planszy.