medleyland.pl

Monthly na sierpień 2019

Ostatni miesiąc kalendarzowych wakacji okazał się miesiącem zbyt gorącym, żeby dało się normalnie funkcjonować. Podziwiam osoby, które uwielbiają wysokie temperatury i nie mają problemów z tym, że na ogół wiążą się one z brakiem rześkiego powietrza i klimatyzacji w komunikacji miejskiej. W popkulturze sierpień to już zwyczajowo czas na przypomnienie o jesiennych premierach seriali, ogłaszanie tras koncertowych ruszających w październiku bądź listopadzie czy ostatnie podrygi letnich festiwali. Oprócz tego sierpień był w Polsce wyjątkowo smutny – jaskinie, jeziora, góry, a na koniec ścieki w Warszawie. Działo się w tym miesiącu. Monthly na sierpień, dla zachowania równowagi, będzie o samych przyjemnych wydarzeniach.

W ostatnich miesiącach miałam wrażenia, że czas płynie niesłychanie szybko. Gdy zajrzałam do szkicu tematów, które przez miesiąc zapisywałam, żeby powstał ten tekst, zdziwiłam się, że to wszystko wydarzyło się w jednym miesiącu. Czyżby czas zwolnił? A może to te upały tak mnie zmęczyły, że czuję, jakby sierpień trwał wieczność?

Metallica z S&M w kinach w Polsce

Pamiętacie informację o koncercie S&M 2 z marcowego Monthly? Wydarzenie zbliża się wielkimi krokami, a zapis koncertu zagranego z towarzyszeniem San Francisco Symphony będzie można oglądać w kinach na całym świecie – także w Polsce. Metallica zadbała o to, żeby koncert był wyświetlany w możliwie jak największej liczbie kin. Kinową prezentację zaplanowano na 9 października. Bilety na pokazy trafiły do sprzedaży w tym miesiącu za pośrednictwem Metallica.film.

Co zagra zespół? Setlista jest oczywiście owiana tajemnicą, ale podczas zakończonej już trasy koncertowej po Europie zespół zagrał kilka utworów, które ewidentnie ćwiczył przed wrześniowym koncertem w Chase Center. Na pewno jeszcze nie raz wspomnimy tutaj o tym wydarzeniu, bo to nie lada gratka dla fanów Metalliki.

Madrugada w magicznym miejscu w Norwegii

Wydaje mi się, że od tego koncertu minęło już kilka miesięcy. Tymczasem Madrugada zagrała w magicznym Verdens Ende w Norwegii w sierpniu. Relację z koncertu można przeczytać tutaj. Rewelacyjny był to koncert, niezaprzeczalnie jeden z tych, które dwa razy się nie zdarzają. Temat ponownego spotkania z zespołem, podczas wrześniowego koncertu w Dreźnie, pozostaje otwarty.

Warto było szaleć tak. Agnieszka Chylińska ogłasza jubileuszową trasę

Już kilka miesięcy temu Agnieszka Chylińska zapowiadała, że przymierza się do ogłoszenia dat jubileuszowej trasy koncertowej. Informacje o trasie pojawiły się w sierpniu, a trasa rozpocznie się 15 grudnia i potrwa do listopada 2020 roku. Najwięcej koncertów zaplanowano na kwiecień, ale wszystkie będą odbywały się w stosunkowo dużych obiektach – od aren, po amfiteatry. Bilety trafiły już do sprzedaży, można je kupić tutaj i również tam sprawdzić, gdzie i kiedy dokładnie wystąpi Agnieszka. Ja wybieram się na marcowy koncert w Poznaniu.

Agnieszka Chylińska

Projekt 1939 Na żywo

W jaki sposób opowiedzieć historię 1939 roku, aby była interesująca? To pytanie zadają sobie pewnie wszyscy nauczyciele historii ze szkół podstawowych, którzy na początku roku szkolnego czują się w obowiązku, żeby opowiedzieć młodemu pokoleniu o II wojnie światowej. Można spróbować stworzyć platformę internetową. Właśnie to zrobiło Viasat World chcąc upamiętnić 80. rocznicę inwazji hitlerowskich Niemiec na Polskę. Projekt bazuje na oryginalnych źródłach i bezpośrednich relacjach, przedstawiając historię tamtego okresu za pośrednictwem mediów społecznościowych, tak jakby miała miejsce w czasie rzeczywistym. Brzmi intrygująco? Zajrzyjcie tutaj.

Metallica gra Niemena i odkurza Józka

Wracając jeszcze na moment do Metalliki. W sierpniu zespół zagrał w czeskiej Pradze, dokąd wspólnie z przyjaciółmi wybrał się Kot i co opisał tutaj. Po koncercie u naszych sąsiadów przyszedł czas na ponowną wizytę na Stadionie Narodowym w Warszawie. I o ile Czesi ponownie usłyszeli Roba i Kirka wykonujących Jožin z Bažin, w Warszawie padło na utwór wyjątkowy, poważniejszy i cięższy gatunkowo. Rob i Kirk wzięli na warsztat Sen o Warszawie polskiej legendy, Czesława Niemena.

Nie muszę chyba mówić, że pomysł ten spotkał się z mieszanym odbiorem naszych rodaków. Część, w której jestem ja, niezmiennie pozostaje pod wrażeniem, że Metallice po prostu chce się sięgać po cudze piosenki i przygotowywać nowe aranżacje. Znam wielu artystów, którzy z nieznanych mi powodów nie są w stanie zagrać koncertów dłuższych niż 50 minut. Doceniam więc, gdy zespół tak dojrzały jak Metallika nieustannie pokazuje, że mu się chce. Inna część skrytykowała zespół, uznając że ich aranżacja to profanacja. Te osoby odsyłam do tego tekstu, w którym Kot napisał, o co chodzi w doodle i dlaczego to nigdy nie będą utwory wykonywane jeden do jeden.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Kuba Wojewodzki (@kuba_wojewodzki_official)

Metallica niestety nie udostępniła profesjonalnego nagrania Snu o Warszawie z warszawskiego koncertu, więc musi Wam wystarczyć nagranie opublikowane przez Kubę Wojewódzkiego.

Herbata mięta mango. Mój ratunek!

Odkryłam w tym miesiącu genialną herbatę! Po pierwsze smaczną, po drugie przeznaczoną do picia na zimno, po trzecie o smaku mango. Przy sierpniowych upalnych dniach, picie zimnej, mrożonej herbaty było bardziej niż wskazane. Ta zdecydowanie poprawiła mój komfort życia. Można ją też kupić o smaku truskawki z rabarbarem. Nie próbowałam, ale moja miłość do mango i niechęć do rabarbaru wszystko tłumaczą.


The King. Timothée Chalamet jako Henryk V

Timothée Chalamet, historia Anglii i Netflix. Brzmi, jak zapowiedź naprawdę udanego filmu! W sierpniu Netflix pokazał pierwszą, bardzo krótką zapowiedź filmu The King, który jesienią trafi do netflixowej oferty. Timothée Chalamet, jedna z gwiazd filmu Tamte dni, tamte noce wciela się w główną rolę, króla Henryka V. Film oparto na sztukach Williama Shakespeare’a, a reżyserią zajął się David Michod. Oprócz Chalameta w filmie zagrali m.in. Robert Pattinson i Lily-Rose Depp. Specjalnie z tej okazji deklaruję reaktywację subskrypcji Netflix!

Disney idzie z duchem czasu i wskrzesza stare produkcje

Podczas sierpniowego D23 Expo Disney ogłosiło, że przywraca dwie kultowe produkcje z czasów mojego dzieciństwa. Powraca Lizzie McGuire, serial który wyniósł młodziutką Hilary Duff na wyżyny popularności oraz High School Musical: The Musical: The Series, czyli współczesna wersja filmu, który dał światu Zaca Efrona, Vanessę Hudgens czy Ashley Tisdale. O ile nowy High School Musical to zupełnie nowa, dość banalna historia, Lizzie McGuire powraca w starym stylu. Główną rolę, już 29 letniej Lizzie, zagra Duff.

Powroty związane są z uruchomieniem serwisu Disney+, który w listopadzie wystartuje w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Holandii, Australii i Nowej Zelandii. Serwis będzie miejscem do przechowywania wszystkich autorskich produkcji Disneya.

Co nowego na blogu?