unsplash

Jesień przed telewizorem. Co obejrzeć?

Z powodu pandemicznej wiosny, która zmieniła plany ramówkowe praktycznie każdej stacji telewizyjnej jesień jawi się jako czas idealny dla serialowych maniaków. Z utęsknieniem czekam na nowe odcinki, nowe seriale, nowe twarze i nowe historie. Jesień na polskich małych ekranach to przede wszystkim powrót starych bohaterów, ale jest kilka nowości, z naprawdę ciekawą obsadą. Będzie można oglądać m.in. Annę Dymną i Krystynę Jandę, a już same te nazwiska powinny być wystarczającą zachętą do sprawdzenia tytułów.

Przejrzałam ramówki wszystkich polskich stacji, mając jednocześnie z tyłu głowy, że nie wszyscy wyłożyli już wszystkie karty na stół. Wybrałam siedem seriali, którym dam szansę i myślę, że przynajmniej pięć obejrzę w całości.

Ludzie i Bogowie – TVP1 – 13 września

Mam słabość do filmów i seriali wojennych, historii opowiadanych oczami bohaterów, uczestników, ofiar takich zdarzeń. Zawsze czytam notki prasowe na temat polskich produkcji o tej tematyce i w zasadzie każdej daję szansę, chociaż czasami kończy się to rozczarowaniem. Od 13 września na antenie TVP1, w każdą niedzielę, będzie można oglądać serial Ludzie i Bogowie w reżyserii Bodo Koxa. To serial prezentujący losy oddziału likwidacyjnego kontrwywiadu AK. Głównymi bohaterami serialu są przyjaciele: dowódca oddziału ‘Pazur’, Leszek Zaremba, ps. ‘Onyks’ i Tadeusz Korzeniewski ps. ‘Dager’.

Serial przedstawia wydarzenia związane z oddziałem o kryptonimie „Pazur”, działającego w czasie II wojny światowej w Warszawie, w strukturach kontrwywiadu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Jego pierwowzorem był słynny oddział bojowy kontrwywiadu o kryptonimie „Wapiennik”, który powstał w 1941 r., a jednym z jego głównych zadań była likwidacja osób skazanych wyrokami sądów podziemnych. Wydarzenia, o których mowa w serialu zainspirowane zostały prawdziwymi akcjami, o których głośno było w okupowanej Warszawie – opis TVP VOD.

W rolach głównych występują Jacek Knap, Dawid Dziarkowski, Marianna Zydek, Anna Karczmarczyk, Tomasz Schuchardt, Julian Świeżewski, Aleksandra Justa, Patryk Szwichtenberg, Katarzyna Dorosińska i Bartłomiej Kotschedoff. Większość tych nazwisk jest widzom polskich produkcji dość dobrze znana, ale jednocześnie są to cały czas świeże i nie tak bardzo opatrzone twarze, jak to często bywa w naszych rodzimych produkcjach z wojną w tle. Jestem ciekawa postaci wykreowanych przez Anię Karczmarczyk i Bartłomieja Kotschedoffa.

Chyłka: Rewizja – 6 października & Żywioły Saszy: Ogień – Player.pl

Niekwestionowanym liderem serialowych nowości w jesiennej ramówce, co powtarza się od kilku lat, jest stacja TVN, która od dłuższego już czasu tworzy materiały na dwa fronty. Trudno wręcz powiedzieć, który jest priorytetowy. Jeśli mowa o serialach odnoszę wrażenie, że Player.pl, do którego najpierw trafia większość nowości, a później (np. po pół roku) na antenę główną TVN. W tym sezonie stacja przygotowała 5 propozycji, z których na wszystkie chętne rzucę okiem i liczę na to, że równie chętnie będę oglądać kolejne odcinki.

Przede wszystkim powraca Chyłka, trzeci sezon przygód zadziornej prawniczki. Serial powstał na podstawie książek Remigiusza Mroza Rewizja. O pierwszym sezonie – Chyłka: Zaginięcie. TVN wreszcie znalazł swój styl? – pisałam w lutym 2019 roku, a po obejrzeniu drugiego sezonu nie zmieniłam zdania. To jedna z najlepiej zrobionych przez TVN produkcji ostatnich lat, ale nie jest to serial aż tak wymagający i wciągający, żeby nie mógł uchodzić za guilty pleasure. Największym minusem jest nachalny, zrobiony naprawdę źle, product placement. Z plusów, w trzecim sezonie pojawią się nowi bohaterowie, a do obsady dołączają m.in. Antoni Pawlicki i Wojciech Zieliński.

Zdjęcie: Agnieszka Jurek/TVN

Nowością będzie serial Żywioły Saszy: Ogień, czyli adaptacja prozy Katarzyny Bondy, a właściwie pierwszy sezon serialu, który podobnie jak Chyłka ma być emitowany przez kolejne lata. W rolę tytułowej Saszy, profilerki kryminalnej, wcieli się Magdalena Boczarska. Dzienna data premiery na Player.pl również pozostaje nieznana.

Przez siedem odcinków widzowie będą śledzić zagadkę kryminalną, w której centrum znajdzie się główna bohaterka. Przydzielona do grupy policjantów, spróbuje zapobiec serii podpaleń łódzkich kamienic oraz uporać się z własną, niełatwą przeszłością. Oprócz Boczarskiej w produkcji grają m.in. Marcin Czarnik, Mirosław Haniszewski, Piotr Cyrwus, Andrzej Konopka, Arkadiusz Jakubik i Aleksandra Konieczna.

Nieobecni – 29 grudnia – Player.pl

Kolejną nowością jest następny w ofercie stacji serial z wątkami kryminalnymi. Produkcja Nieobecni to 10-odcinkowy serial obyczajowy, który zainspirowały historie najgłośniejszych zaginięć w Polsce. W głównych rolach będzie można oglądać Justynę Wasilewską, do tej pory grającą przede wszystkim role drugoplanowe oraz Piotra Głowackiego. Obsadę dopełniają m.in. Anna Dymna, Izabela Kuna, Łukasz Garlicki i Grzegorz Damięcki. Patrząc na serial tylko przez pryzmat obsady zapowiada się naprawdę dobrze.

A o czym będzie ta historia? Poznamy Milę, znaną tancerkę, która wróci w rodzinne strony na święta, gdzie zastanie opuszczony w pośpiechu dom. Szukając odpowiedzi na pytanie, co stało się z jej rodziną pozna Filipa, mającego zespół Aspergera, bystrego podkomisarza zajmującego się sprawami zaginięć.

Królestwo kobiet – TVN – 18 października

O tym serialu napisałam kiedyś na Facebooku śmiejąc się, że to tylko pozornie nie będzie następny kryminał w TVNowskim wydaniu. Serial Królestwo kobiet w reżyserii Macieja Bochniaka to opowieść o czterech kobietach – w rolach głównych Krystyna Janda, Gabriela Muskała, Karolina Gruszka, Aleksandra Adamska – uwikłanych w kryminalną intrygę przez mężczyznę. Serial trafi na antenę stacji 18 października. Warto będzie rzucić okiem, w jaką produkcję zaangażowała się Krystyna Janda. Liczę na dużą dawkę czarnego humoru.

BrzydUla – TVN – 5 października

O powrocie BrzydUli mówiono na długo przed tym, gdy stała się ona faktem. W Monthly na czerwiec pisałam, że to jeden z tych serialowych powrotów, które albo się udadzą i będą dużym sukcesem, albo okażą się olbrzymim rozczarowaniem. Zostawiam Was ze zwiastunem i dopowiedzeniem sobie, czy chcecie 5 października szukać pilota.

Król – Canal+ – 6 listopad 2020

Jestem świeżo po lekturze książki Król Szczepana Twardocha, naprawdę gotowa na emisję pierwszego odcinka serialu, na który czekamy już naprawdę długo. Reżyserem jest Jan P. Matuszyński. Główne role zagrali Michał Żurawski, Kacper Olszewski, Arkadiusz Jakubik, Borys Szyc i Magdalena Boczarska. Premiera bliżej końca roku i czuję, że będzie to najważniejsza serialowa premiera w Polsce w 2020 roku.