Medleyland.pl

Koncertowe lato 2021. Letnie Brzmienia opanują całą Polskę. Część 1

Pierwszy dzień kalendarzowego lata to idealny moment, żeby z bliska przyjrzeć się koncertowym rozkładom jazdy i zdecydować, z czyją muzyką na żywo spotkamy się tego lata w plenerze. Doświadczanie muzyki na żywo to nadal, mimo poluzowania obostrzeń, sen na jawie, bo gdy uda się już tego doświadczyć człowiek nie dowierza, a jeśli mimo wszystko coś się nie powiedzie przypomina się senny koszmar, który zaczął się wiosną 2020 roku. Na razie sytuacja się trochę ustabilizowała i widmo nierentownych koncertów z garstką widzów się oddaliło. Koncertowe lato 2021 ma zatem szansę upłynąć Wam w rytm trasy koncertowej Letnie Brzmienia, która opanuje całą Polskę.

Gdy w ubiegłym roku pisałam o Letnich Brzmieniach była to seria kilku koncertów zorganizowana w Parku Starego Browaru w Poznaniu. Zagrała m.in. Sanah, która błyskawicznie wyprzedała dwa koncerty oraz Baranovski, który przypomniał mi, jak bardzo ludziom brakuje energicznej muzyki na żywo. W tym roku Letnie Brzmienia bardzo się rozrosły i zawitają do dziewięciu miast. Cykle koncertów dotrą do Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia, a pierwsze występy miały miejsce już w miniony weekend.

Trasa potrwa od czerwca do sierpnia i będzie dobrą okazją do posłuchania na żywo artystów, którzy w ostatnich miesiącach wydali nowe albumy. Będzie to też możliwość posłuchania tych, którzy nowe płyty zapowiadają na jesień 2021 roku lub pierwsze miesiące 2022. Pełną rozpiskę, na naprawdę dobrze przemyślanej stronie, znajdziecie tutaj. Również tam znajdują się informacje o cenach biletów i ich dostępności – najbardziej rozchwytywane są na koncerty Sanah i duetu Kwiat Jabłoni.

Na czyj koncert polecam się wybrać? Najprzyjemniej byłoby zobaczyć na żywo wszystkich, bo nigdy nie wiadomo, jak potoczy się jesień, ale ponieważ nie da się mieć wszystkiego trzeba dokonać wyboru.

Kwiat Jabłoni: Poznań, Gdańsk, Warszawa, Katowice, Kraków, Szczecin, Łódź, Wrocław

Polski duet tworzony przez rodzeństwo, Kasię Sienkiewicz i Jacka Sienkiewicza szaleje na polskiej scenie muzycznej praktycznie od momentu powołania do życia. Grupa ma na koncie dwie studyjne płyty – doskonale przyjęty, podwójnie platynowy debiut Niemożliwe z 2019 roku i już złote Miało być nic z 2021 roku. Gdy w 2020 roku grali podczas cyklu Letnia Brzmienia nawet ochroniarz piał z zachwytu – wiem, bo opowiadał mi o tym koncercie, gdy w deszczu czekaliśmy na rozpoczęcie występu Sanah.

Wejdź tutaj i kup bilety oraz karnety na wybrane koncerty.

Moja znajomość twórczości Kwiatu Jabłoni jest bardzo uboga, ale ilekroć natykam się na jakiejś playliście na ich utwór uderza mnie lekkość, folkowe melodie umiejętnie zmieszane z indie i popem. Rozumiem, co urzeka Polaków w tym zespole. Dobrze byłoby się przekonać, czy na żywo są tak charyzmatyczni za jakich ich mam. Korzystając z okazji polecam obejrzeć teledysk do singla Przeźroczysty świat, nakręcony w Poznaniu.

Krzysztof Zalewski: Poznań, Kraków, Katowice, Wrocław, Łódź, Szczecin

Miesiące mijają, singlowych utworów przybywa, a ja nadal nie miałam okazji przekonać się, jak w wersji koncertowej brzmi album Zabawa. Paradoks polega na tym, że gdy Krzysztof Zalewski promował płytę Złoto słuchałam go na żywo tak często, że czułam przesyt. Przy Zabawie nie było ku temu okazji, a to naprawdę doskonały krążek – recenzję publikowałam tutaj. Zalewski to sprawdzona marka i gwarancja doskonałego muzycznego przeżycia.

Brodka: Kraków, Poznań, Szczecin, Łódź, Lublin

Cykl koncertów Letnie Brzmienia będzie pierwszą okazją do posłuchania Brodki z materiałem z wydanej w maju tego roku płyty BRUT. Nasz krajowy kameleon powrócił z albumem od strony wizualnej dopracowanym do perfekcji, który muzycznie brzmi jak młodsza siostra doskonałego Clashes. Nie będę ukrywać – nie udało mi się jeszcze zachwycić materiałem z BRUT, dlatego tym bardziej liczę, że koncertowe aranżacje mnie przekonają. I żebyśmy mieli jasność, Brodka wydała bardzo dobry album, ale sama sobie podniosła poprzeczkę tak wysoko, że w moich oczach jej nie przeskoczyła.

Karaś/Rogucki: Katowice, Łódź, Kraków, Poznań, Szczecin, Gdańsk

Duet Karaś/Rogucki był moim muzycznym odkryciem 2020 roku – nie należę do fanek zespołu Coma, solowej twórczości Piotra Roguckiego czy zespołu The Dumplings, ale jako fanka producenckich umiejętności Kuby Karasia skusiłam się na posłuchanie albumu Ostatni Bastion Romantyzmu i był to doskonały pomysł. Panów widziałam na żywo przed wybuchem pandemii i zaręczam, że robią świetne show. Relację znajdziecie tutaj. Duet zaprezentował ostatnio nowy singiel, więc jest duża szansa, że podczas koncertów trasy Letnie Brzmienia rozbrzmi jeszcze więcej nowości.

Wejdź tutaj i kup bilety oraz karnety na wybrane koncerty.

Mrozu: Gdańsk, Łódź, Lublin, Szczecin, Wrocław, Kraków, Poznań

Odnoszę wrażenie, które potwierdzają Muzyczne szorty, że Mrozu to jeden z najbardziej wspieranych przeze mnie polskich artystów. Niby wszyscy już wiedzą, że Zew i Aura to znakomite muzycznie albumy, ale ja wciąż czuję, że Mrozu nie jest doceniany tak, jak powinien być. W tym roku ma wydać nową płytę, wydawnictwo zwiastuje singiel Złoto. Letnie koncerty będą więc okazja do przekonania się, czy szykuje się następny energiczny krążek. Nieprzekonanych do posłuchania Mroza live odsyłam do relacji z jednego z jego koncertów.

Paweł Domagała: Gdańsk, Warszawa, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań

Paweł Domagała był jednym z bohaterów Muzycznych szortów #82, w których pisałam o pierwszej zapowiedzi albumu Narnia. Premiera płyty dopiero w 2022 roku, ale przez pandemię Domagała musiał mocno zmienić koncertowe plany promujące krążek Wracaj, więc zakładam, że setlista wypełniona będzie kompozycjami z pierwszych trzech albumów. Widziałam Pawła na żywo dwukrotnie i za każdym razem było świetnie.

Artur Rojek: Lublin, Łódź, Wrocław, Kraków

Na drugi solowy album Artura Rojka czekałam z wielką ekscytacją. Premiera albumu Kundel zbiegła się z pierwszą falą pandemii, wprowadzeniem obostrzeń i zamknięciem obywateli w domach. Mi udało się posłuchać kilku nowych utworów podczas poznańskiego koncertu – jednego z ostatnich przed pamiętnym marcem 2020 i ta taneczna, koncertowa energia Rojka jest zdecydowanie tym, czego teraz bardzo potrzebuję. O płycie Kundel pisałam tutaj, a relacja z koncertu jest dostępna tutaj. Zachętą do kupienia biletów niech będzie ten koncertowy teledysk.

Baranovski: Wrocław, Gdańsk, Kraków

Ponownie pośród artystów Letniego Brzmienia jest Baranovski. W ubiegłym roku swoją energiczną muzyką rozruszał publiczność, której ewidentnie brakowało koncertowego ruchu. W tym roku będzie za pewne podobnie, a przez kilka miesięcy lista przebojów Wojtka zdążyła się delikatnie poszerzyć. Widzimy się pod sceną?

Wejdź tutaj i kup bilety oraz karnety na wybrane koncerty.

Daria Zawiałow: Katowice, Łódź

Podjęłam wszelkie próby, żeby dobrze zapoznać się z materiałem z najnowszej płyty Darii Zawiałow. Kilkakrotnie przesłuchałam Wojny i Noce, ale muszę mieć chyba w sobie jakiś gen anty-Zawiałow, który sprawia, że bardzo trudno jest mi oszaleć na punkcie muzyki Darii. Mimo że nigdy nie twierdziłam, że wydaje złe płyty. Podobno nie można być fanem każdego, i każdego rodzaju muzyki. Trzymając się tej myśli sięgam pamięcią kilka lat wstecz, gdy widziałam Darię podczas Late Summer Festival i tak naprawdę wówczas uznałam, że mogłoby być mi po drodze z jej utworami. Później było jeszcze #NaFalach. Po Letnie Brzmienia to przekonanie pewnie odżyje.

Hania Rani: Szczecin, Kraków, Gdańsk

Ta dziewczyna robi światową karierę tworząc muzykę daleką od mainstreamowej, choć można odnaleźć w niej sporo popowych momentów. Jest też niesłychanie płodną i pracowitą artystką, która co chwilę wyskakuje z czymś nowym. Kilka dni temu ukazał się album Music for Film and Theatre, a o albumie Home pisałam zestawiając moje ulubione albumy 2020 roku. Hania to doświadczenie muzyczne z innego wymiaru.

Sanah: Poznań, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Łódź, Lublin, Katowice, Wrocław

Sanah lubi mówić o sobie dziewczyna od szampana, więc trzymajmy się tej prostej definicji. Otóż dziewczyna od szampana, znana również jako Królowa dram i Irenka to jedna z głównych gwiazd cyklu Letnia Brzmienia. Koncerty wyprzedaje w mgnieniu oka, a pandemia nie pozwoliła jej wyruszyć nawet w solową, klubową trasę koncertową. Mimo wszystko to właśnie jej muzyka, w ostatnich dwóch latach nie schodziła z czołowych miejsc list przebojów w Polsce. Można lubić jej barwę głosu i manierę, albo nie móc słuchać jej utworów. Ja jestem w tej grupie, która czeka na każdą kolejną płytę, żeby się upewnić, że to nie jest jednorazowy sukces. A na koncerty czekam, żeby się przekonać, czy Sanah zaczęła więcej grać na instrumentach, bo uważam, że to wyniosłoby jej koncerty na lepszy poziom.

Ralph Kaminski: Gdańsk, Łódź, Szczecin

Ralph Kaminski powoli kończy koncertową promocję albumu Młodość, domyka koncerty ogłoszone kilka miesięcy temu. Wszystko po to, żeby pełną parą wystartować z nowym muzycznym projektem i nowym muzycznym wcieleniem. Zanim jednak na dobre ruszy jesienią w Polskę z projektem z utworami Kory będzie szansa posłuchać go podczas trzech koncertów Letnie Brzmienia. Kolejny kameleon polskiej sceny, rewelacyjny na żywo.