Materiały prasowe

Muzyczne szorty #90: Ralph Kaminski i Ofelia

Przetrzymałam publikację Muzycznych szortów #90 czekając na premierą drugiego z komentowanych singli. Młodzi polscy artyści w natarciu, dwie doskonałe płyty na horyzoncie, jesień zapowiadająca się bardzo dobrze. Wspaniale obserwuje się rozwój bohaterów dzisiejszych Muzycznych szortów, bo to dwa kameleony z artystyczną duszą i talentem, który docenia coraz więcej Polaków.

Korzystając z okazji przypominam, że wszystkich nowości, które zwróciły moją uwagę w ostatnich dniach można posłuchać na playliście Muzyczne szorty na Spotify. Jest tam już ponad 8 godzin muzyki.

Ralph Kaminski – Biegnij razem ze mną

Z wielką przyjemnością obserwuję, jak rozwija się kariera Ralpha Kaminskiego. Jest dowodem na to, jak ciężka praca przeradza się w sukces, ale też udowadnia, że można w Polsce robić karierę idąc własną drogą, która podparta jest charyzmą i pomysłowością. Jeśli ktokolwiek w naszym kraju mógłby nagrać dobrą płytę oddającą hołd zespołowi Maanam i Korze to właśnie Ralph Kaminski. W ubiegłym tygodniu ukazała się pierwsza zapowiedź albumu KORA, który trafi na rynek 15 października. Aranżacja Biegnij razem ze mną to okazja do przekonania się, co z utworów Maanamu wyciągnął Ralph i muzycy, jakich zaprosił do tego projektu – Bartek Wąsik – fortepian, wokale, Michał Pepol – wiolonczela, wokale, Wawrzyniec Topa – bas, skrzypce, wokale, Paweł Izdebski – gitara, wokale, Wiktoria Bialic – perkusja, wokale.

Na albumie KORA mają znaleźć się wielkie przeboje oraz mniej znane piosenki. Czekam na wszystkie, bo z twórczością Maanamu i Kory jest podobnie, jak z twórczością Czesława Niemena – bardzo łatwo jest o przesadę. Zakładam jednak, znając talent Ralpha do przekazywania emocji, i słuchając Biegnij razem ze mną, że o przedobrzeniu nie będzie mowy. Podoba mi się też, że singlem nie jest ograny numer Maanamu, a mniej znana młodszemu pokoleniu piosenka.

W notce prasowej na temat wydawnictwa można przeczytać, że wszystkie utwory realizowane były na tzw. setkę, co w dzisiejszych czasach nie jest codziennością. Pojawia się tam też wypowiedź Ralpha, który mówi, że „Kora” to opowieść o tęsknocie i głodzie miłości. Utwory zespołu Maanam i Kory odzwierciedlają nastroje dzisiejszych czasów.

Od dziś w sprzedaży są bilety na trasę koncertową Ralph Kaminski – KORA, która startuje 27 listopada w Olsztynie i kończy 13 stycznia 2022 roku w Bydgoszczy. Bilety można kupić tutaj. Zapewniam, że będzie to show z prawdziwego zdarzenia.

Ofelia – Słony kiss

Drugą zapowiedź drugiej studyjnej płyty zaprezentowała dziś Ofelia. Kobieta kameleon, która wydała bardzo klimatyczny, folkowy debiut, a na drugiej płycie pokazuje się w kilku odsłonach. Pisałam o nich w Muzycznych szortach #85. Po Mirandzie z Zakochana w bicie poznajemy Lisę w Słonym kiss, odsłonę również roztańczoną, ale mniej porywającą od poprzedniej. Ofelia, podobnie jak Ralph, ma pomysł na muzyczny przekaz i coraz ciekawsze teledyski. Przyznam, że gdy zobaczyłam zdjęcia zapowiadające klip pomyliłam Igę z Katy Perry. Jestem ciekawa albumu Osiem, ale zaczynam odnosić wrażenie, że docenię go dopiero, gdy wysłucham w całości.