Jesień w polskiej telewizji – przegląd ramówki seriali

Do jesienni jeszcze chwila, na dworze przyjemne lato, ale wakacje dobiegają końca, a wraz z ich końcem czas na powitanie jesiennej ramówki w polskiej telewizji. Ta napawa lekkim optymizmem, przynajmniej w temacie seriali, którym postanowiłam się przyjrzeć. Nie zaprzątam sobie głowy programami rozrywkowymi, nowymi talent-show ani serialami paradokumentalnymi. Tych ostatnich namnożyło się w stacjach komercyjnych naprawdę dużo i biorąc pod uwagę ich stałą obecność w ramówce, wnioskuję, że cieszą się dobrą oglądalnością.

Gorzej w temacie oglądalności wypada ostatnimi czasy stacja TVN, która najpierw zrezygnowała z serialu Lekarze, później zakończyła przygody bohaterów Prawa Agaty, a finalnie pożegnała się z aktorami dwóch ostatnich pseudo-komedii. Efekt jest taki, że ich ramówka obfituje w programy szukające talentów, paradokumenty i stara się zaoferować dwa nowe seriale. Lepiej radzi sobie Polsat, który wciąż realizuje Przyjaciółki oraz Telewizja Polska, która nie zrezygnowała ani ze Strażaków ani z O mnie się nie martw i Rodzinki.pl.

Nowości w serialowej ramówce jest łącznie siedem, z czego sześć trafi do ogólnodostępnych kanałów. Jeden serial wyprodukowało HBO. Dodatkiem jest pierwszy serial internetowy od Player.pl oraz drugi sezon serialu Zbrodnia emitowanego na AXN. Na co warto zwrócić uwagę? Oto szybki przegląd seriali, które już niedługo będą nas zabawiały i walczyły o nasze bezgraniczne uwielbienie.


DZIEWCZYNY ZE LWOWA – TVP1

Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Scenariusz: Robert Brutter
Odcinki: 13
Gatunek: komedia
Emisja: niedziela, 20:25
Fabuła: Uliana (Anna Gorajska), Polina (Magdalena Wróbel), Olyia (Katarzyna Ucherska) i Swietłana (Anna Maria Buczek) to Ukrainki, które przyjechały do Polski, zielonej wyspy na mapie Europy. Dziewczyny podejmują w Polsce nielegalną pracę, niekoniecznie związaną z ich wykształceniem, a każda z innego powodu zdecydowała się na emigrację. Dwie pragną utrzymać swoje dzieci, inna chroni się przed bankructwem, a ostatnia chce finansowo pomóc swojemu chłopakowi.


PROKURATOR – TVP2

Reżyseria: Jacek Filipiak, Maciej Pieprzyca
Scenariusz: Wojciech Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski
Odcinki: 10
Gatunek: kryminał
Emisja: czwartek, 21:45
Fabuła: Będący jedną nogą na emeryturze prokurator Kazimierz Proch chce rozwiązać swoją ostatnią sprawę w karierze. Zagadkę z przeszłości. W pracy pomaga mu młody policjant Witold Kielak, który preferuje nie tylko inne metody działania, ale także wykazuje się zupełnie innymi cechami charakteru niż Proch. W każdym odcinku rozwiązywana będzie inna zagadka kryminalna, a w tle ta tajemnicza sprawa z przeszłości. Więcej o serialu tutaj.


ZZIAJANI – TVP2

Reżyseria: ??
Scenariusz: ??
Odcinki: 13
Gatunek: obyczajowy, komediowy
Emisja: piątki, około godz. 20:00
Fabuła: Seria rodzinny. Basia i Tomek to para po trzydziestce, która oczekuje narodzin pierwszego dziecka. To właśnie ciąża będzie tematem przewodnim serialu. Na wnuka czeka dziadek, który ma jednak nieco wojskowe podejście do życia oraz elegancka babcia i grono przyjaciół.

zziajani


SINGIELKA – TVN

Reżyseria: Maciej Migas
Scenariusz: Piotr Jasek (na motywach argentyńskiego serialu Ciega a Citas)
Gatunek/Odcinki: telenowela
Emisja: poniedziałek-piątek, 17:00
Fabuła: Znaleźć miłość w 274 dni, bo tyle czasu ma Elka do dnia ślubu swojej siostry. Dla dziennikarki jest to sytuacja beznadziejna, bo w relacjach z mężczyznami nie ma najlepszych doświadczeń.

singielka


AŻ PO SUFIT – TVN

Reżyseria: Bartek Konopka, Julia Kolberger
Scenariusz: Marcin Baczyński (na motywach amerykańskiego serialu Packed to the Rafters)
Gatunek: obyczajowy
Emisja: wtorek, 21:30
Fabuła: Saga o rodzinie Domirskich. Relacje męża z żoną, rodziców z dziećmi, rodzeństwa, czyli zawiły świat różnych osobowości, charakterów i pokoleń. A wszystko w domowym zaciszu, który wszyscy kochają aż po sufit.

azposufit


SKAZANE – POLSAT

Reżyseria: Łukasz Jaworski
Scenariusz: Robert Mąka (na motywach brytyjskiego serialu Prisoners’ Wives)
Odcinki: 13
Gatunek: obyczajowy
Emisja: wtorek, 21:35
Fabuła: Żona, matka, partnerka. Różni je wszystko, od statusu majątkowego, po wyznawane wartości. Łączy jedno: każda z nich ma w więzieniu kogoś bliskiego. Znają się z kolejek, w których co tydzień stają, aby spotkać się z osadzonymi. A każda taka wizyta ujawnia prawdę o rzeczywistości, na jaką zostały skazane w momencie osadzenia bliskich.


PAKT – HBO

Reżyseria: Marek Lechki
Scenariusz: Przemysław Nowakowski, Joanna Pawluśkiewicz, Andrzej Gołda (na motywach norweskiego serialu Mammon)
Odcinki: 6
Gatunek: thriller sensacyjny
Emisja: od 8 listopada
Fabuła: Piotr to znany dziennikarz, którego poznajemy na krótko po tym, jak opublikowany przez niego materiał wywołał burzę w mediach. Akcja toczy się we współczesnej Warszawie, opowiada o współczesnych czterdziestolatkach, ludziach którym przyszło żyć w czasach transformacji, gdzie łatwo można było zrobić zawrotną karierę. Ale za wszystko trzeba kiedyś zapłacić. Więcej o serialu tutaj.


ZBRODNIA 2 – AXN

Reżyseria: Sławomir Fabicki
Scenariusz: Wojciech Lepianki, Karolina Aleksy (adaptacja książki W zamkniętym kręgu, szwedzkiej pisarki Viveki Sten)
Odcinki: 3
Gatunek: sensacyjny
Emisja: od 15 października
Fabuła: Spokojne życie mieszkańców Półwyspu Helskiego i urlop bohaterów w malowniczej scenerii zostają nieoczekiwanie przerwane przez tajemnicę z przeszłości. Wydarzenia okazują się mieć związek z niewyjaśnionymi morderstwami – wszystko na tle surowych i zapierających dech w piersiach krajobrazów polskiego wybrzeża. Więcej o serialu tutaj.

zbrodnia2


WEB THERAPY – PLAYER.PL

Reżyseria: ?
Scenariusz: Na motywach amerykańskiej internetowej produkcji o tym samym tytule
Odcinki: 10 (pierwszy bezpłatny)
Gatunek: komediowy
Emisja: Player.pl
Fabuła: Psychoterapeutka, doktor Lucyna Kole-Bojarska ma dość tradycyjnych spotkań z pacjentami i zamienia je na kilkuminutowe sesje wideo przez komunikator internetowy. W ten sposób poznajemy ludzi z różnymi problemami, ludzi o różnych charakterach i różnych fascynacjach.

webt

Artykuł powstał przy wykorzystaniu materiałów z zasobów: Świat Seriali, Tele Magazyn, YouTube, Super Seriale, TVP, TVN, Polsat, AXN i HBO.