Medleyland.pl

Monthly na wrzesień 2022

Początek miesiąca zdefiniował jego kolejne tygodnie, bo raz na kilka dekad umiera tak ważna dla (pop)kultury postać, jaką bezsprzecznie była Królowa Elżbieta II. Poświęcam jej jeden z akapitów Monthly na wrzesień, ale znalazłam też miejsce na inne wzmianki – o nowych płytach, jednym serialu i okładkach magazynów, o jakich było we wrześniu głośno. Publikuję też całkiem pokaźną rozpiskę płytowych premier.

Śmierć Elżbiety II zdominowała ten miesiąc

Śmierć Elżbiety II zdominowała wrzesień – w mediach tradycyjnych, w mediach społecznościowych, w rozmowach. Rojalistką nie jestem, nigdy nie byłam, ale Brytyjska rodzina królewska od lat interesuje mnie jako fenomen społeczny, kulturalny, polityczny. Lubię śledzić ich losy i będę robić to nadal, chociaż już brakuje mi pogaduszek o stylizacjach Elżbiety II i podziwiania jej wiecznego wigoru. Wydawała się taka nieśmiertelna i naprawdę wierzyłam, że dożyje 100 lat. Aby upamiętnić jej osobę, magazyn TIME wydał numer ze specjalną okładką oraz publikacją. Na polskim rynku również pojawiło się kilka tytułów poświęconych monarchii i Elżbiecie II. Wraz z jej śmiercią skończył się świat, który znamy. Skończyła się pewna epoka. Od dnia jej śmierci, 8 września, inaczej patrzy się na Windsorów.

Mata wylądował na okładce Vogue’a wzbudzając skrajne emocje

Vogue Polska nie ma łatwego życia. Modowa biblia to w Polsce pasmo udanych i nieudanych numerów, które raczej dowodzą, że mimo coraz dłuższej obecności na naszym rynku, pozycja wciąż jest niepewna. Pisarka Dorota Masłowska i raper Michał “Mata” Matczak znaleźli się na okładkach październikowych numerów. Obecność Masłowskiej przeszła raczej niezauważona, co jest o tyle smutne, że wykonano jest naprawdę ładną sesję – kilka zdjęć do podejrzenia tutaj, zaś o Macie rozpisywano się tak szeroko, że nagłówki skrócono do “pierwszy mężczyzna na okładce polskiego Vogue’a”, co marketingowo zadziałało pewnie dobrze, ale stoi obok faktów. Vogue Polska miał już mężczyzn na okładce, ale fakt, żaden z nich nie był tak sławny, jak najsławniejszy (obecnie) polski raper. Kilka komentarzy na temat jego obecności w tym magazynie można przeczytać tutaj.

O co tyle zamieszania? Mogę zrozumieć, że jest wielu mężczyzn, interesujących, wybitnych w swojej dziedzinie, którzy na okładkę Vogue Polska nie trafili, nie trafią i taka sesja nigdy nie będzie im zaproponowana. Jednocześnie trudno odmówić Macie wielu zawodowych sukcesów, mimo kilku prywatnych wyskoków, i prywatnie podoba mi się, że na okładkę trafiła młoda twarz z czołówek polskich list sprzedaży. Na zachodzie Vogue nie stroni od okładek z idolami.

Paramore wracają z nowym singlem, zapowiedzią trasy i świetnym wywiadem!

Okładka albumu

28 września ukazał się nowy singiel zespołu Paramore. O piosence This is Why pisałam w Muzycznych szortach #113, ale nie mogę nie wspomnieć o tym również w Monthly na wrzesień! Zamiast jednak znów rozpisywać się o singlu i albumie podrzucam link do wywiadu dla brytyjskiego The Guardian, drugiego w karierze Paramore rewelacyjnego wywiadu dla tego magazynu.

Jest mięcho, jest merytoryka, są ciekawostki, są fakty, nie ma owijania w bawełnę i ściemniania, że historia grupy jest usłana różami. Naprawdę warto przeczytać!

Najlepszy serial przyszłego roku?

Nie wykluczona, że HBO Max wypuściło właśnie zapowiedź serialu, który uznam za najlepszą produkcję 2023 roku. Na przyszły rok zapowiedziano bowiem premierę The Last of Us, serialu opartego na grze, w którą nigdy nie grałam, ale dla której mogłabym rozważyć zakup Playstation. Trochę się obawiam, że po obejrzeniu tego serialu może to nastąpić… Zobaczcie sami!

Tego słuchałam we wrześniu 2022

Wrzesień to kolejny miesiąc, w którym niezbyt mogłam się skupić na albumach. Z jednej strony wysoka pozycja reedycji ostatniej studyjnej płyty zespołu Madrugada – Chimes at Midnight (Special Edision), z drugiej skromne odsłuchy innych płyt. Muzyki słuchałam sporo, ale były to raczej pojedyncze utwory z wielu krążków. Trochę czasu poświęciłam rocznicowemu albumowi XXV Robbiego Williamsa, który muszę przyznać, że delikatnie mnie rozczarowałam. Liczyłam, że Jules Buckley bardziej mnie zaskoczy, tymczasem efektu wow nie ma. Większe zaskoczenie poczułam czytając, że w ramach trasy promującej album – i rocznicę – Robbie zagra w Polsce. Koncert zaplanowano na marzec 2023 roku, w Tauron Arenie.

Na premiery tych płyt czekam w październiku

7.10: Oh Wonder – 22 Make
7.10: Gayle – a study of the human experience volume two
7.10: Vukovi – NULA
21.10: Tegan and Sara – Crybaby
21.10: Taylor Swift – Midnights
28.10: Agnieszka Chylińska – Never Ending Sorry

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE TEKSTY NA BLOGU WE WRZEŚNIU 2022

Co u mnie?