pułapka-kulesza
Kadr z zapowiedzi

Pułapka TVN. Dobry prognostyk na jesień?

Za miesiąc na antenę TVN trafi pierwszy odcinek nowego serialu z Agatą Kuleszą w roli głównej. O serialu Pułapka wspominałam kiedyś w Monthly, ale dzisiaj, dzięki prezentacji jesiennej ramówki stacji, można zobaczyć jego nowy zwiastun i nieco bliżej poznać głównych bohaterów. Pokładam duże nadzieje w tej produkcji!

Zacznijmy od tego, że Pułapka jest serialem o połowę krótszym od większości produkcji TVNu. To tylko lub aż sześć odcinków. Długością będzie to więc serial zbliżony do tych, które w ostatnich latach TVN produkował dla Canal+. Powinno być treściwie, ale bez niepotrzebnego wydłużania historii i rozwlekania fabuły dodawaniem zbędnych, często niedokończonych, wątków pobocznych. Liczę, że ewentualny niedosyt po obejrzeniu tych sześciu odcinków będzie wynikał z faktu, że to dobry serial, a dobry serial mógłby się nigdy nie kończyć.

Główna bohaterka, Olga Sawicka (Agata Kulesza), zmaga się z demonami przeszłości – traumatycznymi przeżyciami, które nie pozwalają jej zaznać spokoju po śmierci męża i przystąpić do pracy nad kolejną powieścią. Szukając inspiracji, trafia na reportaż telewizyjny. Zaginęła Zuza, jedna z podopiecznych domu dziecka. Zaintrygowana tematem pisarka postanawia odwiedzić placówkę pod pretekstem spotkania autorskiego. Jej uwagę zwraca Ewa – wrażliwa, prześladowana przez rówieśniczki dziewczyna, która nie wie nic o własnej przeszłości. By dowiedzieć się czegoś więcej o intrygującej nastolatce, Olga postanawia poprosić o pomoc zaprzyjaźnioną policjantkę – Justynę. To uruchamia prawdziwą lawinę wypadków…

Sawicka trafia w sam środek zagadki kryminalnej, która okazuje się równie skomplikowana jak te, które opisywała w swych książkach. Wkrótce pisarka przekona się, że dom dziecka skrywa wiele mrocznych tajemnic, a podopieczni i wychowawcy niechętnie ujawniają to, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami placówki. Spotkanie z Ewą spowoduje, że Olga uwikła się w śmiertelnie niebezpieczne śledztwo, związane z tajemnicą sprzed lat… (tvn.pl)

Serial to autorska produkcja stacji, co już samo w sobie bardzo mnie cieszy. Jakoś te nasze autorskie produkcje przekładają się na ciekawsze seriale niż te, które tworzymy w oparciu o zagraniczne scenariusze. Autorami historii są Karolina Frankowska i Michał Godzic. Reżyserią zajął się Łukasz Palkowski, który ma na swoim koncie nie tylko Belfra, ale też film Bogowie i Najlepszy. Od strony reżyserskiej zapowiada się więc dobrze, ale wciąż istnieje obawa, że scenariusz nie będzie tak dobry, jak się zanosi.

Obawa  wynika z tego, że w ostatnich latach stacja TVN miała kilka szans na zrobienie świetnych seriali. Zaprosili do współpracy dobrych, a czasami wręcz najlepszych, polskich aktorów, ale efekt pozostawiał wiele do życzenia. To, w jak dziwną i niezrozumiałą dla mnie stronę powędrowała historia Moniki Boreckiej w serialu Druga szansa to tylko jeden z przykładów. Innym jest serial Diagnoza, który skupia grono naprawdę świetnych polskich aktorów, ale nie zachwyca tak, jak zachwycał pierwszymi dwoma odcinkami. Liczę, że w przypadku serialu Pułapka kluczowa jest mała liczba odcinków i to ona, w ogólnym rozrachunku, pozytywnie wpłynie na scenariusz. Jak przecież wiadomo, nawet najlepszy aktor nie uratuje kiepskiego scenariusza.

W roli głównej zobaczymy Agatę Kuleszę, która po raz kolejny w karierze zagra w serialu kryminalnym. W obsadzie jest także Joanna Kulig, która ponownie wciela się w rolę policjantki (starszej aspirant), Kinga Preis, ponowie w roli prokuratora oraz Leszek Lichota grający komisarza. W obsadzie można znaleźć tak naprawdę całą plejadę polskich aktorów, którzy przewijali się przez ciekawsze, i mniej udane, polskie seriale kryminalne ostatnich lat. Na tej liście są np. Mateusz Więcławek i Krzysztof Pieczyński, którzy zagrali w Belfrze. Z mniej znanych w TVNie twarzy wymienić należy Mariannę Kowalewską, która chyba najbardziej kojarzy się z serialem Barwy Szczęścia.

Dłuższy zwiastun serialu oraz kilka zdjęć z planu można znaleźć tutaj. Również tam dostępna jest lista pozostałych aktorów, którzy zagrali w serialu.

Pułapka zadebiutuje 9 września o godzinie 21:30. Będzie to tak naprawdę przedsmak tego, co jesienią zaoferuje TVN. Osobną publikację o serialowej ramówce polskich seriali przygotuję we wrześniu. W niej znajdzie się lista pozostałych premier stacji TVN, ale też zwiastuny powracających seriali.