medleyland.pl

Monthly na czerwiec 2019

Hektolitry lemoniady, litry wody z lodem i niezliczone obroty wiatraka dającego wytchnienie. Tak w dużym skrócie określiłabym czerwiec, piekielnie gorący i bardzo wymagający miesiąc tego roku. Zazdroszczę wszystkim, którzy mogą te upalne dni spędzić mówiąc światu, że mają wakacje i trzymam kciuki za tych, którzy podobnie jak ja starają się zrobić co w ich mocy, naginając czas i własny umysł do granic możliwości, żeby tę chwilę wakacyjnego luzu poczuć.

Monthly na czerwiec to bardzo wybiórcze spojrzenie na to, co w popkulturze wydarzyło się w czerwcu. Głównie dlatego, że po prostu nie miałam czasu, żeby intensywnie przeglądać nowinki. Trochę też dlatego, że w tym miesiącu znów mnóstwo mówiło się o zapowiedziach jesiennych, serialowych powrotów, a temu wolałabym poświęcić osobny tekst, a nie całe Monthly. Dużo było o nich w Monthly na maj i to na razie wystarczy!

#NaFalach wraca do Poznania

W czerwcu ubiegłego roku publikowałam tekst Letnia scena koncertowa w Poznaniu, w którym opisywałam cztery muzyczne wydarzenia, jakie w wakacje 2018 roku odbywały się w Poznaniu. W tym roku bardzo zachęcająco wygląda line-up #NaFalach, serii darmowych koncertów, które odbywają się nad dwoma jeziorami – w Strzeszynku i na Malcie. Pierwszy koncert, Natalii Nykiel, odbył się wczoraj, ale ja mam większą ochotę na posłuchanie na żywo Mroza, happysad, Darii Zawiałow i Kamp!. Mam nadzieję, że się uda! Moją pełną listę letnich muzycznych planów można na bieżąco podglądać tu.

Czerwiec = konferencje E3

Tegoroczne E3, czyli największa impreza w branży gier, było mocno nierówne. Z jednej strony – przyszłość jest już tuż za rogiem. Nowa generacja konsol, nowe sposoby na konsumowanie zawartości – abonamenty i streaming. Sposobów na granie jest dużo, a dostępność zabawy nigdy nie była prostsza. Grać może każdy i w taki sposób, jaki mu odpowiada; na wybranej przez siebie platformie; zarówno w domu przed telewizorem, jak i zdalnie; inwestując w hobby tyle, ile chce. Ale z punktu widzenia hardkorowego gracza, który tych zmian jest świadomy od dawna i czekał przede wszystkim na zapowiedzi nowych, ekscytujących tytułów, tegoroczne E3 mogło pozostawić spory niedosyt.

Najciekawsze tytuły to te, które zapowiedziano już dawno, lub te, które majaczą gdzieś na horyzoncie obietnicami nowej jakości wraz z nadejściem nowej generacji. Przyszłość gamingu zapowiada się ekscytująco, chociaż nie do końca jeszcze wiadomo, jaką treścią będzie wypełniona. Przegląd najciekawszych gier wyłuskanych z poszczególnych konferencji można znaleźć w trzech tekstach: Microsoft, Bethesda, SEA/Square Enix/Ubisoft. [Kot]

Rosja zrobi własną odpowiedź na Czarnobyl

Pewne rzeczy nigdy się nie zmienią. Po gigantycznym sukcesie serialu Czarnobyl stacji HBO chyba nikt nie miał wątpliwości, że Rosja pozostawi ten temat i pozwoli światu poznać historię katastrofy tylko z jednej perspektywy. W przygotowaniu jest więc rosyjski serial, kręcony na Białorusi, który pokaże ich perspektywę, utrzymaną w klimacie rosyjskiego patriotyzmu, z podkreśleniem, że będzie to “rzeczywisty obraz zdarzeń”.

W serialu pojawi się wątek agenta CIA, który przebywał w elektrowni w momencie katastrofy i był członkiem obcego wywiadu, a więc zdecydowanie nie był postacią neutralną. Będzie także rozbudowany wątek pokazujący heroizm Sowietów, którzy poświęcali życie, aby ratować innych i zapobiegać rozszerzaniu się skażenia. W serialu HBO nie brakowało pokazywania, jak Sowieci radzili sobie z sytuacją, ale większą uwagę zwracano na to, jak starano się zatuszować sam fakt wydarzenia się tragedii. Więcej o serialu Rosjan można przeczytać tutaj.

Zakochałam się w Gilmore Girls

Lorelai i Rory to w mijającym miesiącu stałe towarzyszki moich posiłków. Wspólnie się śmiejemy, jemy i zastanawiamy, który uniwersytet powinna wybrać Rory. O Gilmore Girls pisałam trzy lata temu, przy okazji POPventu i faktu wznowienia serialu na złożony z czterech odcinków Gilmore Girls: A Year in the Life. Teraz postanowiłam przypomnieć sobie całą historię, obejrzeć ją od początku, bo tak naprawdę nigdy tego nie zrobiłam. Na razie jestem na tym etapie historii, który jest przyjemny i bardzo spójny. Zachwyca mnie ciepło tego serialu, bajkowe Stars Hollow i jego mieszkańcy, którzy nawet mimo różnic, tworzą jedną rodzinę. Brakuje mi takich seriali.

Najpopularniejsze teksty czerwca

Być może to ten brak czasu na intensywne monitorowanie mediów, a może rzeczywiście tak jest… Odnoszę wrażenie, że na tegoroczną edycję Męskiego Grania ciśnienie jest mniejsze. Oczywiście bilety sprzedały się w kilka minut, oczywiście singiel promujący zebrał dobre recenzje, a jednak czuję, że fascynacja jest mała. Może zacznie się wraz z pierwszym koncertem? Może jeszcze za wcześnie? W końcu tekst Męskie Granie 2019. Kto zagra i czyj koncert polecam? to najpopularniejsza publikacja ostatnich trzydziestu dni. Druga na liście jest ta o debiutanckiej płycie Szortext: Roksana Węgiel – Roksana Węgiel, a trzecia dotyczy E3 2019: konferencja Microsoftu.

A co w lipcu?

Jeśli plan na odwiedzenie #NaFalach wypali, pojawi się kilka relacji z tamtejszych koncertów. Będzie także relacja z warszawskiego koncertu P!nk, którego już nie mogę się doczekać, a w pierwszych dniach miesiąca recenzja książki Niebo 1989 i filmu Tajemnice Joan, później gry Team Sonic Racing, debiutanckiej płyty Bones UK, serialu Tajemnice przyjemności emitowanego na Canal+ Polska i książki Gitara i inne demony młodości.