Luty to zawsze ważny dla mnie miesiąc. Pierwszy powód jest taki, że urodziłam się w lutym, więc to symboliczny miesiąc. Drugi to fakt, że będąc drugim miesiącem roku weryfikuje pewne odważne plany z grudnia i stycznia. Przez ostatnie dwa lata luty był jednak przepełniony niepewnością, a ten niestety nie jest inny. Już kilka lat temu, otwierając Medleyland podjęłam decyzję, że pewne tematy nie będą się tutaj pojawiały. Podjęłam ją w momencie, w którym o relacjach międzynarodowych i polityce wiedziałam chyba najwięcej w życiu, studiowałam, mocno się tym interesowałam. W 2014 roku mocno też przeżywałam to, co działo się na Krymie i potrzebuję miejsca, w którym nie będę dywagować, rozmyślać i zastanawiać się nad przyszłością świata. Mojej wirtualnej bezpiecznej przystani. Monthly na luty jest więc o popkulturze.
Sypnęło w lutym zapowiedziami nowych produkcji i to właśnie wokół nich kręci się ten tekst. Przepełniony jest serialami, pojawia się dokumentu, piszę też o koncertach, bo temat odwoływania i przekładania jest wiecznie żywy. Wspominam też o tekstach, które cieszyły się największą popularnością, płytach, których słuchałam.
HBO Max pokazało zapowiedź dokumentu Phoenix Rising o Evan Rachel Wood
Wiele lat temu uwielbiałam aktorkę Evan Rachel Wood. Do dziś zerkam, co u niej słychać i wszystkie wieści na temat toksycznej relacji z Marilynem Mansonem były smutne i przygnębiające. Kilka dni temu HBO Max opublikowało zapowiedź dokumentu Phoenix Rising, w którym Wood opowiada o swoim życiu, o związku z mężczyzną, o którym w ostatnich miesiącach mówi się w kontekście przemocy i wykorzystywania kobiet. Celem dokumentu jest nie tylko pokazanie historii aktorki, ale przede wszystkim przedstawienie jej działań jako aktywistki działającej na rzecz ofiar przemocy czy wykorzystywania seksualnego. Premiera 15 marca.
Avril Lavigne przekłada, Amy Macdonald odwołuje
Mniej więcej od grudnia pojawiły się informacje, że management Avril Lavigne zaczął rozmawiać z organizatorami o przełożeniu europejskiej trasy koncertowej. W styczniu było to już jasne, ale dopiero 7 lutego oficjalnie ogłoszono nowe daty. Tym sposobem koncerty, które Avril miała zagrać w 2020 roku odbędą się dopiero w kwietniu i maju 2023 roku. Szmat czasu! Pozytyw to lepsza data koncertu w Łodzi, bo teraz odbywa się 30 kwietnia, więc zahacza o majówkowe wolne. Bilety są wciąż w sprzedaży.
Dziwniejszą, ale też zrozumiałą, decyzję podjęła ekipa Amy Macdonald. Szkotka musiała odwołać część koncertów, m.in. wszystkie w Niemczech, gdzie ma największy rynek dla swojej muzyki, bo restrykcje umożliwiają zagranie w obiektach wypełnionych raptem do 30%. Amy nie chciała czekać, nie chciała, żeby trasa zawisła w próżni na kolejne miesiące. Żałuję, bo bardzo chciałabym posłuchać albumu The Human Demands na żywo, ale rozumiem, bo widzę, że stara się gra tam, gdzie się da.
Vanity Fair publikuje zdjęcia z serialu Rozmowy z przyjaciółmi
Z początkiem lutego na łamach Vanity Fair opublikowano zdjęcia z serialu Rozmowy z przyjaciółmi, adaptacji powieści Sally Rooney o tym samym tytule. O serialu, który wiosną trafi na antenę BBC Three i do oferty Hulu pisałam w Monthly na grudzień. Tutaj możesz przeczytać moją recenzję książki, a tu zobaczyć wspomniane zdjęcia. Początkowo nie byłam zadowolona z doboru aktorów, nie wszyscy pasowali mi do postaci, które stworzyłam w wyobraźni, ale patrząc na zdjęcia przekonuję się do nich. Zdecydowanie wciąż jedna z najbardziej mnie interesujących premier wiosny.
Hulu pokazuje teaser The Girl From Plainville
Również z początkiem miesiąca Hulu udostępniło zapowiedź serialu The Girl From Plainville z Elle Fanning w roli Michelle Carter, dziewczyny która miała doprowadzić do samobójstwa Conrada Roya, chłopaka z którym się spotykała. Sprawa była głośna w Stanach Zjednoczonych przede wszystkim dlatego, że dowody nie były jednoznaczne, a wyrok i odbyta kara kwestionowane. Serial może spodobać się tym, którzy z zaciekawieniem oglądali Kim jest Anna?, najnowszą produkcję Netflixa, gdzie proces młodej dziewczyny jest głównym wątkiem.
HBO Max i Netflix zwiastują nowe polskie seriale
Pozostając w temacie seriali spójrzmy na polskie podwórko, bo i tutaj widać (dosłownie i w przenośni) wiosenną odwilż. Stacja HBO zaprezentowała pierwszy zwiastun serialu Odwilż, w reżyserii Xawerego Żuławskiego z Katarzyną Wajdą w roli głównej. W obsadzie znaleźli się też Bartek Kotschedoff, Sebastian Fabijański, Bogusław Linda i Andrzej Grabowski. Produkcja trafi do oferty HBO Max 1 kwietnia. Więcej o produkcji można przeczytać tutaj.
Można już oglądać zwiastun drugiego polskiego serialu na motywach powieści Harlana Cobena, Zachowaj spokój. Za reżyserię odpowiada Michał Gazda i Bartosz Konopka, a w rolach głównych zobaczymy Magdalenę Boczarską i Leszka Lichotę. O pierwszej produkcji opartej na książce Cobena, W głębi lasu, pisałam tutaj.
NAJPOPULARNIEJSZE TEKSTY NA BLOGU W LUTYM
- Sing 2. Urok pozostał, szału zabrakło
- Monthly na styczeń 2022
- Charité & Charité at War. Lekcja niemieckiego i historii w 6 godzin
- Muzyczne szorty #98: Liam Gallagher, Mrozu, Wallows, Red Hot Chili Peppers
- Luty 2022 z książką. Co nowego na rynku wydawniczym?
- The Sinner (Grzesznik). Dobry trzeci sezon, choć gorszy od poprzednich
TEGO SŁUCHAŁAM W LUTYM
Myślę, że moja lutowa playlista nikogo nie zaskoczy, zwłaszcza w obliczu premiery siódmej płyty Avril Lavigne. Co prawda jeszcze nie udało jej się zdominować całego zestawienia, ale jest to pewnie kwestią czasu, bo Love Sux bardzo mi się podoba, o czym pisałam w recenzji płyty. Oprócz Avril bardzo dużo słuchałam Niny Kinert, wróciłam do jej wszystkich albumów, wciąż zachwycam się albumem Mitski Laurel Hell, który chyba najwyższy czas zrecenzować. W lutym zrecenzowałam album Chimes at Midnight zespołu Madrugada i Umami Ewy Farnej, które też są w moim Top 6.
TO OGLĄDAŁAM W LUTYM
- Behawiorysta TVN Player Originals. Wraz z ostatnim odcinkiem czuję niedosyt, ale niewątpliwie to jeden z najlepszych seriali kryminalnych, jakie w ciągu dwóch lat pojawiły się na Playerze. Stoi obok Skazanej.
- Kim jest Anna? Netflix. Właśnie skończyłam oglądać i upewniłam się w przekonaniu, że Julia Garner szybko nie zniknie nam z oczu. I chyba czas, żebym wróciła do oglądania Ozark.
- Skandal w brytyjskim stylu HBO. Mam pewien problem z tą produkcją, bo dopiero pod koniec się rozkręca, pierwszy odcinek trzeba przeboleć. Dla Claire Foy warto obejrzeć.
- Młody Wallander 2 Netflix. Pierwszy sezon był zdecydowanie lepszy, mocniejszy i niósł ze sobą pewien przekaz. Ten obejrzałam do przysłowiowego obiadu.